Nowy numer 44/2020 Archiwum

Oddali ekspresówkę

Od dziś kierowcy mogą skorzystać z całego odcinka drogi ekspresowej S8. Podróż 55. kilometrowym odcinkiem zajmuje pół godziny

Budowa drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku została podzielona na dwa etapy: Wrocław – Oleśnica i Oleśnica – Syców. Pierwszy odcinek oddany został do użytku w październiku.

Cała trasa jest znaczącym fragmentem budowanego połączenia między Wrocławiem, a Warszawą. Wczoraj, przygotowany do użytkowania odcinek wizytował premier Donald Tusk i minister transportu Sławomir Nowak. Szef rządu mówił m.in. o skoku cywilizacyjnym jaki dokonał się na polskich drogach.

D. Tusk podsumował również inwestycje drogowe w ciągu 5 lat swoich rządów.

Sławomir Nowak podkreślał natomiast, że Dolny Śląsk dzięki rządowym inwestycjom stał się obok Śląska najlepiej skomunikowanym regionem w Polsce. Mówił też, że do 2014 r. całkowicie zmodernizowane zostanie połączenie kolejowe Wrocław – Warszawa.

Minister zapowiedział, że kolejną ważną inwestycją będzie trasa Wrocław – Poznań.

Budowa drogi ekspresowej S8 jest kolejną dolnośląską inwestycją finansowaną z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość trasy z Wrocławia do Sycowa wynosi ok. 1,2 mld zł. Dofinansowanie z POIiŚ to kwota ok.  950 mln. zł.

W ciągu nowej drogi między Wrocławiem a Sycowem znajduje się 7 węzłów drogowych: Psie Pole (połączenie z AOW), Łozina, Dąbrowa, Cieśle (połączenia z ekspresową Obwodnicą Oleśnicy), Szczodrów, Syców Zachód oraz Syców Wschód. Na trasie wybudowano 34 mosty i wiadukty drogowe oraz kilkadziesiąt przepustów dla zwierząt, w tym również ekodukt dla dużych zwierząt. Wykonano ok 60 km dróg dojazdowych, obsługujących tereny przyległe i dojazdy do pól rolnych. W celu zabezpieczenia przed hałasem okolicznych zabudowań oraz obszarów przyrodniczych wykonano ekrany akustyczne o łącznej długości ponad 10 km. Ponadto dla bezpieczeństwa kierowców zamontowane zostały osłony przeciwolśnieniowe, a trasa na całej długości została ogrodzona. Na trasie S8 Wrocław - Syców, znajdują się Miejsca Obsługi Podróżnych obsługujące oba kierunki jazdy: Michałowice, Jonas oraz Syców, czyli miejsca przygotowane na postój pojazdów osobowych i ciężarowych.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama