Nowy numer 41/2019 Archiwum

Adwentowe zasłuchanie

Spotkanie z pięknem, modlitwa i refleksja nad muzyką w liturgii – koncert Zespołu Wokalnego Rondo i Zespołu Ars Cantus u paulinów był nie tylko przeżyciem estetycznym.

W czasie kolejnego Koncertu Adwentowego u Paulinów Artur Piwkowski, organista wrocławskiej parafii pw. św. Mikołaja, przywołał słowa Benedykta XVI o tym, że muzyka sakralna może nawracać, nie jest „dodatkiem do liturgii czy jej upiększeniem, ale sama jest liturgią”, a słuchanie to także forma aktywnego uczestnictwa w celebracjach liturgicznych. 

Pierwszą część koncertu wypełniły utwory maryjne w wykonaniu Zespołu Wokalnego Rondo SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu pod dyr. Małgorzaty Podzielny – utwory prowadzące od baroku po czasy współczesne.

Rozpoczęła je muzyczna rozmowa Maryi z Archaniołem zawarta w utworze „Dixit Maria” Hansa Leo Hasslera, zwieńczyło „Ave maris stella” Edwarda Griega. W drugiej części koncertu Zespół Ars Cantus pod dyr. Tomasza Dobrzańskiego zaprezentował utwory z Kodeksu Wrocławskiego (koniec XV wieku), swego czasu prawdopodobnie wykonywane w naszej katedrze.

– Wiele utworów z Kodeksu Wrocławskiego to unikatowe dzieła miejscowych mistrzów – tłumaczył A. Piwkowski, wyjaśniając, że wspomniany kodeks jest jednym z dwóch zachowanych w całości śpiewników śląskich. Ale do tej pory wykonywane były tylko nieliczne utwory w nim zapisane. Artyści z Ars Cantus zaśpiewali m.in. wybrane części „Missa Anonyma”.

Organista z parafii pw. św. Mikołaja przywołał muzyczne tradycje minionych wieków, wskazał na coraz częstsze dziś korzystanie w liturgii z dawnej literatury muzycznej. Przypomniał też soborową Konstytucję o Liturgii Świętej, podkreślającą znaczenie śpiewu gregoriańskiego i polifonicznego.

15 grudnia przy ul. św. Antoniego odbędzie się ostatnie z adwentowych muzycznych spotkań. Są one również okazją do wsparcia konserwacji zabytkowych organów w tutejszym kościele. Organizatorzy już teraz zapraszają słuchaczy na wielki koncert wielkopostny.

Adwentowe zasłuchanie   Zespół Ars Cantus Agata Combik/GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL