Nowy numer 42/2019 Archiwum

Paszporty do nieba

Zakończyła się konferencja pt. „Społeczny wymiar wiary”, zorganizowana przez PWT oraz stowarzyszenie Civitas Christiana z okazji Roku Wiary.

Zebranych w Sali Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego przywitał rektor tej uczelni ks. prof. Andrzej Tomko. – Przedmiotem troski Kościoła jest cały człowiek – mówił ksiądz rektor, a przywołując słowa kard. Stanisława Nagy'ego dodał: – Dziś w naszej ojczyźnie wiele osób bezpowrotnie traci wiarę, u innych wiara słabnie, stąd też konieczne jest nasze zaangażowanie, by ten proces powstrzymać. Życzył także, by obrady pomogły wypracować konkretne narzędzia promowania wiary w Jezusa Chrystusa wśród Dolnoślązaków.

W pierwszej części głos zabrał ks. prof. Andrzej Szafulski, przybliżając temat „Kulturotwórcza rola wiary” i wyrażając zaniepokojenie wobec obserwowanego rozdźwięku pomiędzy współczesną kulturą a wiarą. Po nim przemawiał ks. dr Kazimierz Papciak. Rozpoczął swój wykład od przypomnienia, że pierwszorzędnym celem Kościoła nie są sprawy społeczne, ale prowadzenie człowieka do zbawienia. Zauważył przy tym, że to prowadzenie dokonuje się w określonych społecznościach na tle określonej rzeczywistości kulturowo-społecznej. – To, co dokonuje się wokół nas, może nam pomóc w realizacji pierwszorzędnego celu albo utrudnić, dlatego w nauczaniu Jezusa zauważamy także pewne wątki społeczne. Paszporty do nieba   Gości w Sali Senatu PWT przywitał ks. prof. Andrzej Tomko Ks. Rafał Kowalski/GN

Ks. K. Papciak podkreślił także, że u chrześcijanina nie ma miejsca na podział na dwie sfery – religijną prywatność i niereligijne forum publiczne. – Chrześcijaninem jest się zawsze i wszędzie, czy to jako ojciec i matka, czy jako nauczyciel i poseł. Jeśli jest w nas wiara, jako zawierzenie Bogu, to będzie się ona wyrażała także w publicznym świadectwie służby społecznej oraz w politycznych decyzjach, kierowanych przez sumienie – mówił, dodając, iż każdy wierzący jest wezwany do tego, by być ewangelizatorem. Wskazał przy tym na świadectwo chrześcijańskiego życia oraz miłość bliźniego, jako na istotne elementy głoszenia Jezusa Chrystusa. – Można powiedzieć, że bliźni i nasza relacja do niego to jest nasz paszport do nieba – zaznaczył, podkreślając, że Chrystus chciał, by człowiek zbawiał się w Kościele, a więc w pewnej społeczności, a nie w pustelni samotnie.

W drugiej części spotkania głos zabierali dr Małgorzata Jaszczuk-Surma, przybliżając nauczanie ks. Piotra Skargi, oraz Piotr Gaglik, zwracając uwagę na etykę działań gospodarczych. Całość zakończyła dyskusja panelowa, której przewodniczył ks. prof. Tadeusz Reroń.

Paszporty do nieba   Obradom przewodniczył ks. prof. Tadeusz Reroń Ks. Rafał Kowalski/GN Paszporty do nieba   Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Henryk Koch, przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego "Civitas Christiana" we Wrocławiu, oraz Bronisław Pałys, prezes PSE "Polest" Ks. Rafał Kowalski/GN Paszporty do nieba   Jedną z prelegentek była dr Małgorzata Jaszczuk-Surma z Fundacji "Studium Culturae Ecclesiae" Ks. Rafał Kowalski/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL