Nowy numer 41/2019 Archiwum

Czy będzie święty opiekun?

We wtorek 29 stycznia Rada Miejska Oleśnicy rozpatrzy projekty uchwały o ustanowieniu św. Jana Ap patronem miasta. To propozycja proboszczów oleśnickich parafii.

Przypomnijmy - wniosek podpisany przez trzech oleśnickich proboszczów: ks. Władysława Ozimka, ks. Zdzisława Paducha oraz ks. Jana Kudlika trafił do oleśnickiego magistratu jeszcze w ubiegłym roku. We wtorek 29 stycznia na pierwszej w 2013 r. sesji radni pochylą się nad projektem uchwały, ustanawiającym św. Jana Apostoła i Ewangelistę patronem miasta.

Oleśnica od lat związana jest z tym świętym. Wskazują na to herb i miejskie pieczęcie oraz bazylika pod wezwaniem autora czwartej Ewangelii. Aż trudno uwierzyć, że do tej pory władze nie wystąpiły o oficjalne ogłoszenie umiłowanego ucznia Jezusa swoim patronem. Decyzja rajców wydaje się tu być kluczowa, gdyż to Rada Miasta lub wyznaczona przez nią osoba może poprosić metropolitę wrocławskiego o przyznanie i ogłoszenie patrona. Ten po podjęciu decyzji informuje o niej Stolicę Apostolską. Uzyskawszy zgodę odpowiedniej dykasterii Kurii Rzymskiej, decyzja ta nabiera mocy prawnej.

Wrocław ma bł. Czesława, Trzebnica – św. Jadwigę, a Świdnica – bł. Jana Pawła II. W wielu krajach zachodniej Europy poszczególnym miastom patronują osoby wyniesione na ołtarze. Nikogo to nie dziwi. Często władze tych miejscowości wraz z mieszkańcami bardzo hucznie obchodzą wspomnienia swoich patronów. Nie tylko wzywają ich orędownictwa, ale także wykorzystują marketingowo, organizując parady, festyny, marsze z okazji odpustu, przyciągając tym samym rzesze turystów.  Być może już niedługo w Oleśnicy uda się nie tylko spopularyzować nauczenie św. Jana, ale także wskrzesić związane z nim podania i legendy, co sprawi, że wielu Dolnoślązaków będzie przybywać na uroczystości odpustowe 27 grudnia właśnie do tego miasta?

Obrady, które rozpoczną się o godz. 13 można śledzić na stronie www.olesnica.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL