Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kołacz, trąby i aniołowie

Rekordowa liczba osób wzięła udział w Dolnośląskich Eliminacjach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 2013.

Dzieci, młodzież i starsi, klasycznie i w nieoczekiwanych aranżacjach, solo i w zespole – 13 i 14 grudnia Dolnoślązacy kolędowali ze wszystkich sił w Centrum Kultury Agora przy ul. Serbskiej we Wrocławiu. – Do eliminacji zgłosiło się 115 podmiotów wykonawczych (solistów, duetów chórów, scholi), w sumie ponad 700 osób. To rekord – mówi Katarzyna Mrozek z CK „Agora”. – Większość stanowią uczestnicy spoza Wrocławia. Mamy reprezentantów Bielawy, Złotoryi, Grębocic, Witkowa, Kamiennej Góry, Krynicy…

– My jesteśmy z Czernicy i nazywamy się „Czerniczanki” – tłumaczy przygotowująca się do występu Natalia. – To szkolny zespół. Ja, chociaż już ukończyłam SP, zostałam zaproszona, by dołączyć do koleżanek z okazji festiwalu. Będziemy śpiewać m.in. „Cichą noc”, „Już ziemia zadrżała”, „Gdy się Chrystus rodzi”. Przyjemnie jest tak wspólnie kolędować…

Na scenie przy ul. Serbskiej wykonywano zarówno tradycyjne utwory, jak i współczesne. Można było usłyszeć śpiewaną opowieść o kołaczu, który Matka Boża przygotowała dla Syna, o świątecznym lesie, tutkach i trąbach, aniołach i owcach. W festiwalu biorą udział wyłącznie amatorzy.– oceniani przez jury złożone z profesjonalnych muzyków (we Wrocławiu byli to tym razem: prof. Barbara Ewa Werner, Beata Rusnak, Jacek Rzempołuch). Stolica Dolnego Śląska jest jednym z 35 miast w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, gdzie odbywają się eliminacje do etapu ogólnopolskiego, organizowanego w Będzinie w styczniu. Zwieńczy go koncert galowy, który odbędzie się 20 stycznia w tutejszym Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

Zgodnie z decyzją jury, Dolny Śląsk w Będzinie zaprezentują następujący laureaci: solistka Weronika Krystek ze Studia Piosenki i Tańca FART w Bielawie, Dominik Jarocki i Justyna Dobrowolska z Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, zespół folklorystyczny SOKOLIK z Karpnika , zespół wokalny FANTAZJA ze Studia Piosenki i Tańca FART w Bielawie, zespół wokalny MAJULE z Gminnego Centrum Kultury w Żórawinie, zespół wokalny RONDO ze Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, Kłodzki Chór Concerto Glacensis z Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Chór IUNCTUS z parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma