Nowy numer 39/2022 Archiwum

Relikwie i infułat

W katedrze wrocławskiej uroczyście zamknięty został rok jubileuszowy sióstr elżbietanek. Podczas Mszy św., ks. prof. Józef Pater, otrzymał godność infułata.

170 lat od powstania zgromadzenia sióstr św. Elżbiety Węgierskiej, piąta rocznica beatyfikacji bł. Matki Marii Luizy Merkert oraz 125. rocznica jej śmierci były okazją do uroczystego dziękczynienia sióstr elżbietanek w katedrze wrocławskiej.

Mszy św. przewodniczył abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, który zwrócił uwagę na radosny charakter świętowania. Przypomniał także, że na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się proces beatyfikacyjny męczenniczek: s. Paschalis Jahn i jej dziewięciu towarzyszek oraz zachęcał do modlitwy w intencji jego szybkiego przebiegu.

Podczas uroczystości wprowadzone zostały do katedry relikwie bł. Matki Marii Luizy Merkert.

Abp Gołębiewski zachęcał siostry do modlitwy za duchowieństwo oraz za wszystkich, do których zostały posłane. Życzył również, aby zgromadzenie dalej dynamicznie się rozwijało.

Podczas Eucharystii ogłoszony został również dekret papieża Benedykta XVI, wynoszący do godności infułata ks. prof. Józefa Patera, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego, który od wielu lat posługuje siostrom elżbietankom.

Ksiądz infułat, dziękując za otrzymaną godność, mówił, że przyjmuje ją z pokorą nie dla własnej chwały, ale jako zadanie do gorliwszej pracy na cześć i chwałę Pana Boga i dla pożytku ludzi.

Tytuł infułata jest przyznawany prezbiterom przez papieża na podstawie wniosku ich biskupa ordynariusza. Od innych księży infułat wyróżnia się strojem. Może używać, podobnie jak biskup, sutanny fioletowej lub czarnej z fioletowymi sznurkami i obszyciami. W odróżnieniu od biskupa, oba typy sutanny nosi bez pelerynki. Dodatkowo podczas liturgii używa tzw. infuły, która wygląda jak biskupia mitra (jest mniejsza i koloru białego).

Do katedry wrocławskiej zostały wprowadzone relikwie bł. Matki Marii Luizy Merkert   Do katedry wrocławskiej zostały wprowadzone relikwie bł. Matki Marii Luizy Merkert
Karol Białkowski/GN
Matka Maria Luiza Merkert   Matka Maria Luiza Merkert
Karol Białkowski/GN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Siostry elżbietanki opiekują się m.in. chorymi   Siostry elżbietanki opiekują się m.in. chorymi
Karol Białkowski/GN

Wkrótce zmieni się strój używany w liturgii przez ks. infułata Józefa Patera   Wkrótce zmieni się strój używany w liturgii przez ks. infułata Józefa Patera
Karol Białkowski/GN
W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział biskupi z całej archidiecezji (od lewej): bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki, bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy wrocławski   W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział biskupi z całej archidiecezji (od lewej): bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki, bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy wrocławski
Karol Białkowski/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy