Nowy numer 24/2018 Archiwum

Miecze już wykute

Trwają przygotowania do Orszaku Trzech Króli. W przedszkolu „Zdrój” tatusiowie z synkami pracowali nad rycerskim rynsztunkiem i anielskimi skrzydłami.

W sobotni poranek w przedszkolnych salach przy ul. Braci Gierymskich we Wrocławiu działała prawdziwa kuźnia – spod rąk ojców i synów wychodziły misterne miecze, pomarańczowe tarcze, a także duże i solidne anielskie skrzydła. Te ostatnie zyskały dodatkowe wzmocnienia – muszą być odporne na gwałtowne ataki mrocznych stworów. – Tym razem w planach jest prawdziwa walka diabłów z aniołami; w role jednych i drugich wcielą się tatusiowie – tłumaczy Paweł Siciński, ojciec czwórki dzieci, wzmacniający właśnie specjalną taśmą anielskie pióra. – Gotowych jest już sześciu rosłych panów aniołów, którzy pod wodzą głównego anioła stoczą spektakularną walkę z piekielnymi mocami. Chcemy pokazać i to, że z diabłem trzeba walczyć.

Franek i Benedykt, chłopcy ze szkoły „Iskry”, są już gotowi do rycerskiej świty. Będą szli za królem z Azji, ubrani w zielone stroje. Bardzo lubią rycerskie rzemiosło, przeistaczają się w dzielnych wojowników przy różnych okazjach – także np. na bal przebierańców, do zabawy w domu i na podwórku. Twierdzą, że mieczem potrafią już świetnie władać, natomiast muszą się jeszcze podszkolić w walce szpadą. Kim jest rycerz? – To ktoś, kro chroni swoją ojczyznę przed atakiem – tłumaczą. – Nie jest łatwo być rycerzem, bo nie każdy umie walczyć mieczem, posłużyć się tarczą. Trzeba poza tym być opanowanym, umieć zachować równowagę, być człowiekiem honoru... W orszaku będziemy iść za królem, wychwalać Pana Boga i przepędzać diabły.

We Wrocławiu orszak wyruszy 6 stycznia o 11.30 z Ostrowa Tumskiego, w Oleśnicy – o 13.15 z ul. Bocianiej. W planach obu orszaków, oprócz utarczek anielsko-diabelskich, jest m.in. spotkanie z dworem Heroda. Na końcu monarchowie ze swoimi świtami i wszyscy zebrani oddadzą hołd Dzieciątku Jezus w szopce wzniesionej na rynku.


Prace nad uzbrojeniem i skrzydłami szły pełną parą   Prace nad uzbrojeniem i skrzydłami szły pełną parą Agata Combik/GN   Agata Combik

 

 

 

 

 

 

 

 

  Agata Combik/GN   Agata Combik

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • ADunajski
    01.01.2013 20:24
    Orszak Trzech Króli - stwarza przestrzeń dla wspólnego działania ojców i synów, co widać na załączonych zdjęciach. To jest szczególnie cenne. Zapraszamy już w najbliższą niedzielę 6.12. godz. 11:30 Ostrów Tumski. Można po prostu przyjść lub przygotować strój. Więcej http://orszak.org/wroclaw/, a tak było w zeszłym roku http://wroclawski.orszak.org/
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma