Nowy numer 41/2019 Archiwum

Do lekarza bez RMUA

Zdecydowana większość placówek medycznych na Dolnym Śląsku przystąpiła do systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień pacjentów eWUŚ.

Wystarczy dowód osobisty lub nawet zapamiętany przez nas nasz numer PESEL, by zarejestrować się do lekarza. Nie trzeba już okazywać słynnych RMUA lub innych dowodów, potwierdzających nasze ubezpieczenie. Wszystko dzięki systemowi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ).

Jak się dowiedzieliśmy, na Dolnym Śląsku do 31 grudnia 2012 r. do systemu przystąpiła zdecydowana większość placówek. Jedynie małe praktyki lekarzy stomatologów, którzy nie byli pewni, czy otrzymają kontrakt z NFZ, wstrzymywali się z decyzją do samego końca. Zdaniem Joanny Mierzwińskiej z dolnośląskiego NFZ, nowe uregulowania oznaczają łatwiejszy i skrócony dostęp do lekarza. – Pacjent nie musi posiadać przy sobie aktualnego dowodu ubezpieczenia. Wystarczy, że okaże dowód osobisty lub nawet zna na pamięć swój numer PESEL – tłumaczy, dodając, że na dzień dzisiejszy na Dolnym Śląsku nie ma sygnałów o ewentualnych problemach związanych z działaniem systemu.

Co możemy zrobić w przypadku, gdy rejestratorka po wpisaniu naszego PESELU otrzyma negatywną odpowiedź? Wątpliwości wyjaśnia szefowa NFZ we Wrocławiu Wioletta Niemiec: – Pacjent może okazać odpowiedni dokument, jeśli go posiada, a więc np. RMUA, lub złożyć odpowiednie oświadczenie. W czasie szkolenia informowaliśmy osoby pracujące w rejestracjach, że wyświetlenie na czerwono nie może być przyczyną odesłania osoby chorej bez udzielenia pomocy.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL