Nowy numer 2/2021 Archiwum

Do bierzmowania po osiemnastce

W Wielkim Poście we Wrocławiu rozpocznie działalność ośrodek przygotowujący dorosłych do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Od 2008 r. w naszej archidiecezji trwały prace zespołu, w skład którego wchodzili duszpasterze posługujący wśród młodzieży. Badano przede wszystkim, jak wygląda przygotowanie do bierzmowania w parafiach naszej diecezji, i zastanawiano się, co zrobić, by dla osób przyjmujących ten sakrament był on rzeczywiście sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej.

Jednym z owoców tych działań jest powstanie we Wrocławiu ośrodka przygotowań do bierzmowania dla osób powyżej osiemnastego roku życia, który – zgodnie z dekretem abp. Mariana Gołębiewskiego – ma rozpocząć działalność w okresie Wielkiego Postu. – Zauważyliśmy, że w wielu parafiach, kiedy o bierzmowanie prosiły osoby dorosłe, najczęściej były one dołączane do grupy młodzieżowej, która w danym momencie przygotowywała się do tego sakramentu – mówi ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży. W ten sposób wśród gimnazjalistów znajdowali się studenci czy nawet osoby, które już dawno zakończyły edukację. Konieczne stało się oddzielenie przygotowania młodzieży od przygotowania dorosłych. Teraz osoby powyżej osiemnastego roku życia, pragnące przyjąć sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, będą kierowane przez swoich proboszczów na przygotowanie do ośrodka.

Duszpasterze nie ukrywają, iż wnioski, które nasunęły się w toku prac, wyraźnie wskazują na potrzebę wydłużenia okresu przygotowania ludzi młodych przed przyjęciem bierzmowania. Kapłani uważają, że przygotowanie powinno trwać dłużej niż rok. Sugerują także przesunięcie wieku przyjmowania tego sakramentu. – Chodzi o to, by sakrament ten przyjmowały osoby świadome swojego chrześcijaństwa oraz tego, co otrzymują w momencie, gdy biskup namaszcza ich czoło, wypowiadając słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”, a nie osoby, które znajdują się w pewnej grupie szkolnej, która coś zalicza lub zdaje – podkreśla ks. Piotr. 

Szerzej o kwestiach związanych z sakramentem bierzmowania przyjmowanym przez młodych oraz o celach nowo powstałego ośrodka, a także o programie przygotowania do bierzmowania będzie można przeczytać już niedługo w papierowym wydaniu „Gościa”.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama