Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zadbaj o bezpieczeństwo

To żaden wstyd być widocznym na drodze – przekonują policjanci. Akcja „Gościa” i Komendy Wojewódzkiej Policji trafiła na podatny grunt.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń: w okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki klimatyczne, a zwłaszcza wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność. W ubiegłym roku w ponad 800 wypadkach na Dolnym Śląsku życie straciło 66 osób, a 859 zostało rannych. Jak przekonują funkcjonariusze drogówki, w przeważającej części to sami piesi stwarzali zagrożenie. – Przemieszczając się po zmroku wzdłuż drogi lub przechodząc przez jezdnię w miejscu nieoświetlonym, często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia wynikającego z bycia niewidocznym – mówi podinsp. Marzena Graczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Dodaje przy tym, że w nocy kierowca ma szanse zauważyć pieszego, który nie jest wyposażony w elementy odblaskowe na ok. 20–30 m przed pojazdem. – Jadąc z prędkością 100 km/h, nie zdąży nawet zareagować. Uderzy w niego po niecałej sekundzie – podkreśla policjantka. Tymczasem zakładając kamizelkę odblaskową, stajemy się widoczni już z odległości 130–150 m, gdy kierowca używa świateł mijania i nawet z kilometra, kiedy ma włączone światła drogowe.

W ostatnim numerze „Gościa”, wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, zainicjowaliśmy akcję „Zabłyśnij na drodze”. Przygotowaliśmy dla pierwszych dziesięciu osób, które w poniedziałek 7 stycznia zadzwoniły do naszej redakcji, kamizelki odblaskowe. Akcja trafiła na podatny grunt. Cieszy to, że zainteresowały się nią także osoby spoza naszej diecezji. – To żaden wstyd zadbać o swoje bezpieczeństwo i poruszając się zwłaszcza poza terenem zabudowanym, po zapadnięciu zmroku nałożyć na płaszcz lub kurtkę taką kamizelkę – przekonują policjanci i podkreślają, że niezwykle ważne jest, by ludzie młodzi uświadamiali w tym względzie swoich rodziców lub dziadków, tłumacząc, że tak niewiele potrzeba, by bezpiecznie wrócić do domu np. z wieczornego spaceru lub z kościoła.

Zadbaj o bezpieczeństwo   Cieszy fakt, że akcja trafiła także do świadomości osób spoza diecezji wrocławskiej. Wkrótce kamizelki dotrą do zainteresowanych Ks. Rafał Kowalski/GN

Dla dwóch osób, które prześlą swoje adresy na: wroclaw@gosc.pl, a których maile dotrą do nas jako trzeci i piąty, mamy kamizelki odblaskowe. Wyślemy je pocztą.  


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama