Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zadbaj o bezpieczeństwo

To żaden wstyd być widocznym na drodze – przekonują policjanci. Akcja „Gościa” i Komendy Wojewódzkiej Policji trafiła na podatny grunt.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń: w okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki klimatyczne, a zwłaszcza wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność. W ubiegłym roku w ponad 800 wypadkach na Dolnym Śląsku życie straciło 66 osób, a 859 zostało rannych. Jak przekonują funkcjonariusze drogówki, w przeważającej części to sami piesi stwarzali zagrożenie. – Przemieszczając się po zmroku wzdłuż drogi lub przechodząc przez jezdnię w miejscu nieoświetlonym, często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia wynikającego z bycia niewidocznym – mówi podinsp. Marzena Graczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Dodaje przy tym, że w nocy kierowca ma szanse zauważyć pieszego, który nie jest wyposażony w elementy odblaskowe na ok. 20–30 m przed pojazdem. – Jadąc z prędkością 100 km/h, nie zdąży nawet zareagować. Uderzy w niego po niecałej sekundzie – podkreśla policjantka. Tymczasem zakładając kamizelkę odblaskową, stajemy się widoczni już z odległości 130–150 m, gdy kierowca używa świateł mijania i nawet z kilometra, kiedy ma włączone światła drogowe.

W ostatnim numerze „Gościa”, wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, zainicjowaliśmy akcję „Zabłyśnij na drodze”. Przygotowaliśmy dla pierwszych dziesięciu osób, które w poniedziałek 7 stycznia zadzwoniły do naszej redakcji, kamizelki odblaskowe. Akcja trafiła na podatny grunt. Cieszy to, że zainteresowały się nią także osoby spoza naszej diecezji. – To żaden wstyd zadbać o swoje bezpieczeństwo i poruszając się zwłaszcza poza terenem zabudowanym, po zapadnięciu zmroku nałożyć na płaszcz lub kurtkę taką kamizelkę – przekonują policjanci i podkreślają, że niezwykle ważne jest, by ludzie młodzi uświadamiali w tym względzie swoich rodziców lub dziadków, tłumacząc, że tak niewiele potrzeba, by bezpiecznie wrócić do domu np. z wieczornego spaceru lub z kościoła.

Cieszy fakt, że akcja trafiła także do świadomości osób spoza diecezji wrocławskiej. Wkrótce kamizelki dotrą do zainteresowanych   Cieszy fakt, że akcja trafiła także do świadomości osób spoza diecezji wrocławskiej. Wkrótce kamizelki dotrą do zainteresowanych Ks. Rafał Kowalski/GN

Dla dwóch osób, które prześlą swoje adresy na: wroclaw@gosc.pl, a których maile dotrą do nas jako trzeci i piąty, mamy kamizelki odblaskowe. Wyślemy je pocztą.  


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma