Jubileusz patrona Wrocławia otwarty

Modlitwą i muzyką rozpoczęło się całoroczne świętowanie.

Jubileusz patrona Wrocławia otwarty   Obraz bł. Czesława wkrótce zagości w domach wrocławian Agata Combik/GN

Obchody 300. rocznicy beatyfikacji i 50. rocznicy ustanowienia bł. Czesława patronem Wrocławia otwarły uroczyste nieszpory gregoriańskie oraz Eucharystia odprawiona wieczorem 12 stycznia w dominikańskim kościele pw. św. Wojciecha pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza. O. Krzysztof Popławski, prowincjał dominikanów, zachęcał w homilii, by uczynić z jubileuszu konkretną drogę – zaproponował, by przeżyć go jako czas dziękczynienia, nawrócenia, spotkania i miłosierdzia; dziękczynienia za dziedzictwo bł. Czesława – a założył on wrocławski klasztor, który obecnie można uznać za drugi w Polsce co do starszeństwa klasztor dominikański. – Każdy jubileusz jest naglącym wezwaniem do nawrócenia – mówił o. Krzysztof, wskazując na Czesławowe przesłanie zachęcające do bliskości z Pismem Świętym. – Odważył się zaczerpnąć z Bożego Słowa i jemu całkowicie zaufać – dodał, wspominając wstawienniczą modlitwę błogosławionego za Wrocław, zanoszoną na wzór Mojżesza. Zachęcił, by we Wrocławiu, „Mieście Spotkań”, zatroszczyć się w czasie jubileuszu o ubogacające, osobiste spotkanie – z Czesławem, z Bogiem oraz o czyny miłosierdzia – co ma szczególne znaczenie tu, w stolicy Dolnego Śląska, gdzie powstało pierwsze w Polsce schronisko dla bezdomnych.

Inauguracja jubileuszu połączona była ze zbiórką funduszy właśnie na rzecz placówek Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. O. Norbert Oczkowski OP odczytał specjalny list abp. Mariana Gołębiewskiego, w którym metropolita przywołał m.in. zapiski wrocławskiego przeora dominikanów żyjącego na przełomie XVII i XVIII w., porównującego bł. Czesława do słońca wznoszącego się nad Śląskiem. Pod koniec Mszy św. został poświęcony obraz błogosławionego, który wkrótce będzie wyposażony w relikwie i rozpocznie wędrówkę po domach wrocławian. Kto chce przyjąć go na tydzień do domu, by trwać przy nim na modlitwie, może zapisać się na listę – dostępną w środy po Mszy św. wotywnej o 9.00. W kościele św. Wojciecha można podziwiać również inne obrazy patrona miasta, wykonane przez dr. Bartosza Milewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Inaugurację jubileuszu zwieńczył „Dominikański Wieczór Trzech Króli” – koncert Chóru Kameralnego Politechniki Wrocławskiej CONSONANZA, chóru ARS CANTANDI Uniwersytetu Ekonomicznego i zespołu jazzowego Piotra Barona.

Jubileusz patrona Wrocławia otwarty   Chór ARS CANTANDI Agata Combik/GN   Jubileusz patrona Wrocławia otwarty   Jazzowy zespół Piotra Barona Agata Combik/GN


 

 

 

 

 

 

Jubileusz patrona Wrocławia otwarty   Eucharystia pod przewodnictwem kard. H. Gulbinowicza Agata Combik/GN Jubileusz patrona Wrocławia otwarty   Chór CONSONANZA Agata Combik/GN

 

 

 

 

 

 


    Jubileusz patrona Wrocławia otwarty   Agata Combik/GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..