Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Chcę być dla wszystkich

Urodzony w Tel Awiwie Samuel Rosenberg podjął obowiązki rabina we wrocławskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej.

Urodził się i wychowywał w Izraelu w rodzinie chasydzkiej. Po pewnym czasie opuścił nurt chasydów, pozostając nadal religijnym Żydem. – Rodzina na tę zmianę patrzyła całkowicie pozytywnie: wciąż robię dobre rzeczy, pomagam ludziom – tłumaczy. Wrocław jest pierwszym miejscem, w którym Samuel Rosenberg podjął w pełni samodzielnie obowiązki rabina. Do tej pory posługiwał w Izraelu. Przyjeżdżał także do stolicy Dolnego Śląska przy okazji większych świąt.

Zapytany o główne zadania, jakie czekają go we Wrocławiu, rabin odpowiada bez wahania: – Budowanie wspólnoty – i dodaje: – Widzę, że jest tutaj bardzo duży potencjał, ale wspólnota nie funkcjonuje tak dobrze, jak mogłaby funkcjonować. To wielkie wyzwanie, ponieważ ludzie, którzy są członkami gminy, w większości nie są religijni. Zachowują wprawdzie żydowskie tradycje, jednak często ma to niewiele wspólnego z religią. Chciałbym, by moja praca była dla wszystkich: zarówno dla tej mniejszości, która jest religijna, jak i pozostałych członków gminy.

Rabin podkreśla także, iż poza tym zadaniem podejmuje na co dzień zwyczajne obowiązki: nabożeństwa w synagodze, spotkania i rozmowy z ludźmi. – Przychodzą osoby, które mówią, że odkryły swoje żydowskie korzenie i chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat judaizmu. Chcę być tutaj nie tylko dla Żydów, ale dla wszystkich, którzy z różnych względów pragną bliżej poznać naszą religię.  

Czym różni się posługa rabina w Izraelu od posługi w naszym kraju, czy we Wrocławiu możemy mówić o pladze antysemityzmu oraz jak nowy rabin widzi możliwość współpracy Gminy Żydowskiej z Kościołem katolickim – o tym będzie można przeczytać już niedługo w papierowym wydaniu GN.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL