Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sól nie może przestać solić

Wspomnienie św. Wincentego z Saragossy jest patronalnym świętem Wrocławskiej Kapituły Katedralnej.

Z tej okazji księża kanonicy zgromadzili się w katedrze na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył prepozyt kapituły bp Andrzej Siemeniewski. W homilii ks. kanonik Paweł Cembrowicz, proboszcz par. pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie, przypomniał życiorys św. Wincentego, przywołując słowa św. Augustyna wypowiedziane pod adresem męczennika z Saragossy: „Zachował wiarę podczas głoszenia, wytrwałość podczas cierpienia” i dodał: – Upłynęło wiele wieków od jego męczeńskiej śmierci, a  pamięć o nim przetrwała do naszych czasów. Jest świadkiem odważnego, konsekwentnego naśladowania Chrystusa w Jego Kościele.

Sól nie może przestać solić   Ks. Rafał Kowalski/GN Kaznodzieja nawiązał także do przeżywanego Roku Wiary. – Patrzymy oczami wiary na otaczającą nas rzeczywistość i w świetle Bożego słowa odczytujemy znaki obecnego czasu. Zauważamy, że tematy związane z wiarą i Kościołem w mediach są bardzo popularne – mówił, podkreślając, że w XXI w. aktualne są słowa Jezusa: „Będziecie w nienawiści u wszystkich”. – Wystarczy przejrzeć niektóre witryny i fora internetowe, by zobaczyć, ile tam nienawiści do Boga i do wierzących w Niego. Kto żyje wiarą Kościoła, ten w wielu punktach nie pasuje do panujących poglądów – zaznaczył, dodając, że istnieje pokusa ulegania takiego patrzenia na wiarę i na Chrystusowy Kościół, jak go postrzega świat. – Istnieje niezwykle silna pokusa, by dać sobie spokój, aby się nie narażać i nie wychylać. Dobrze wiemy, że taka postawa służy tylko rozmontowywaniu Kościoła.  

Na zakończenie ksiądz kanonik przywołał fragment listu pasterskiego abp. Mariana Gołębiewskiego na Adwent 2012 r.:

 

Sól nie może przestać solić   Ks. Rafał Kowalski/GN Sól nie może przestać solić   Ks. Rafał Kowalski/GN Sól nie może przestać solić   Ks. Rafał Kowalski/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama