Nowy numer 43/2020 Archiwum

Potrzebny święty opiekun?

We wtorek 29 stycznia Rada Miejska Oleśnicy rozpatrzy projekty uchwały o ustanowieniu św. Jana Apostoła i Ewangelisty patronem miasta. To propozycja proboszczów oleśnickich parafii.

Wniosek, podpisany przez trzech oleśnickich proboszczów: ks. Władysława Ozimka, ks. Zdzisława Paducha oraz ks. Jana Kudlika trafił do magistratu jeszcze w ubiegłym roku. We wtorek 29 stycznia na pierwszej w 2013 r. sesji pochylą się nad nim radni. Oleśnica od lat związana jest z tym świętym. Wskazują na to herb i miejskie pieczęcie oraz bazylika pod wezwaniem autora czwartej Ewangelii. Aż trudno uwierzyć, że do tej pory władze nie wystąpiły o oficjalne ogłoszenie umiłowanego ucznia Jezusa swoim patronem. Decyzja rajców wydaje się tu kluczowa, gdyż to Rada Miasta lub wyznaczona przez nią osoba może poprosić metropolitę wrocławskiego o przyznanie i ogłoszenie patrona. Ten po podjęciu decyzji informuje o niej Stolicę Apostolską. Uzyskawszy zgodę odpowiedniej dykasterii Kurii Rzymskiej, decyzja ta nabiera mocy prawnej.

Wrocław ma bł. Czesława, Trzebnica – św. Jadwigę, a Świdnica – bł. Jana Pawła II. W wielu krajach zachodniej Europy poszczególnym miastom patronują osoby wyniesione na ołtarze. Nikogo to nie dziwi. Często władze tych miejscowości wraz z mieszkańcami bardzo hucznie obchodzą wspomnienia swoich patronów. Nie tylko wzywają ich orędownictwa, ale także wykorzystują marketingowo, organizując parady, festyny, marsze z okazji odpustu, przyciągając tym samym rzesze turystów. Być może już niedługo w Oleśnicy uda się nie tylko spopularyzować nauczanie św. Jana, ale także wskrzesić związane z nim podania i legendy, co sprawi, że wielu Dolnoślązaków będzie przybywać na uroczystości odpustowe 27 grudnia właśnie do tego miasta? Wspierajmy oleśnickich radnych naszą modlitwą.

Obrady, które rozpoczną się o godz. 13, można śledzić na stronie www.olesnica.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama