Stulecia, Ludowa czy Kongresowa? Spór o nazwę hali zbudowanej według projektu Maxa Berga trwa od wielu lat. Nie zmienia to faktu, że jedyny wrocławski budynek znajdujący się na liście zabytków UNESCO obchodzi w tym roku 100. rocznicę oddania go do użytku.
– Nie będziemy tego stulecia obchodzić jakimś punktowym wydarzeniem. Będziemy świętować cały rok – mówił podczas konferencji prasowej Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Zaznaczył, że cieszy go fakt, iż właścicielom hali: miastu i województwu dolnośląskiemu udało się zrealizować wiele planów związanych z rewitalizacją miejsca i wpisaniem go na listę dziedzictwa UNESCO. Zaznaczył przy tym, że nie jest istotne, jak obiekt nazywają wrocławianie, choć osobiście przychyla się do nazwy historycznej (czyli Hala Stulecia), która widnieje w dokumentach związanych z wpisaniem budynku na listę światowego dziedzictwa kulturalnego.
Prezydent zapowiedział też kolejne inwestycje wokół wyremontowanego budynku.
Świętowanie jubileuszu będzie miało wielowymiarowy charakter. Jak zapowiada prezes zarządu Hali Stulecia Bartłomiej Andrusiewicz, właśnie to miejsce będzie wrocławskim centrum wydarzeń w 2013 r. – Taka jest strategia, by w hali każdego roku działo się coraz więcej – mówił.
Najbardziej spektakularnie spośród zaplanowanych wydarzeń zapowiadają się koncerty: legendarnej grupy rockowej Deep Purple, Shekin’ Stevensa czy Patricii Kaas. Wśród wydarzeń sportowych należy wyróżnić m.in. mecz Pucharu Davisa Polska – Słowenia (początek lutego) i sierpniowe Mistrzostwa Świata w Łucznictwie. W programie stulecia są również liczne wydarzenia plenerowe (m.in. Wielki Piknik Retro, kino plenerowe i nowe pokazy Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej), projekty edukacyjne oraz targi. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć tutaj.
Hala Stulecia została wybudowana według projektu wybitnego architekta Maxa Berga i jest uznawana za perłę modernistycznej architektury. Konstrukcja żelbetowa budynku była w drugiej dekadzie XX w. pionierska. Obiekt był budowany tylko 20 miesięcy i został oddany do użytku w maju 1913 r. Swoją nazwę hala zawdzięcza upamiętnieniu setnej rocznicy wydania przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III odezwy „Do mego ludu” nawołującej do walki przeciwko Napoleonowi w 1810 r.