Nowy numer 28/2018 Archiwum

Słudzy myślenia

– Uważaj na to, jak żyjesz, bo może jesteś jedyną Biblią, którą ktoś jeszcze czyta – mówił ks. prof. Paweł Góralczyk SAC, nowy doktor honoris causa PWT, w czasie święta wydziału.

Papieski Wydział Teologiczny świętuje zawsze 28 stycznia, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Tomasza z Akwinu. Tym razem obchody rozpoczęły się modlitwą w intencji śp. kard. Józefa Glempa. W czasie uroczystości promowani zostali nowi doktorzy teologii (pięciu księży i pięć osób świeckich), wręczone zostały dyplomy doktora habilitowanego, dyplomy licencjackie i magisterskie, a także nominacje dla osób obejmujących nowe funkcje na PWT. Przede wszystkim jednak przyznano tytuł doktora honoris causa ks. prof. Pawłowi Góralczykowi, teologowi moraliście specjalizującemu się w zagadnieniach dotyczących małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, pallotynowi. Ksiądz profesor jest kierownikiem Katedry Teologii Moralnej Fundamentalnej Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pełni również obowiązki kierownika Katedry Bioetyki Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Rektor PWT ks. Andrzej Tomko przypomniał w laudacji jego dorobek naukowy i zaangażowanie w odnowę teologii moralnej po Soborze Watykańskim II. – Łączenie radykalizmu ewangelicznego z pochyleniem się nad dolą ludzką, poszukiwanie moralnych rozwiązań ludzkich problemów nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach życia – tak ujął styl pracy nowego doktora honoris causa PWT.

On sam w swoim wykładzie mówił o współczesnym ateizmie, który ma tę cechę, że „śmierć Boga” uznaje za zbawienie człowieka i utożsamia się z humanizmem. – Ma swoich misjonarzy, staje się wiarą, mistyką. Dąży do tego, by stać się rywalem religii – mówił, podkreślając, że na ateizm nie można się obrażać, ale należy prowadzić z nim dialog i zastanowić się, jakie świadectwo życia dajemy innym jako chrześcijanie.

Reprezentujący abp. Mariana Gołębiewskiego bp Andrzej Siemieniewski przywołał słowa św. Pawła głoszącego: „Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia” (2 Tm 1,7). – Niech Święto PWT będzie przypomnieniem, że służymy Kościołowi w mocy Ducha Świętego. Jest to Duch mocy i miłości, i trzeźwego myślenia, także teologicznego myślenia  – mówił. Podkreślił, że nie głosimy kultu rozumu, ale zwycięstwo rozumu jako daru Stwórcy; nasza wiara i służba Bogu mają być rozumne.

  Agata Combik/GN    


 

 

 

 

 

 

 

      

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma