Papież pod Strzelinem

Celestyn V, mało znany do tej pory następca św. Piotra, który zrezygnował z papieskiego urzędu, w naszej diecezji ma od lat wiernych czcicieli – bo zasłynął nie tylko dzięki swojej rezygnacji. W 1313 r. został ogłoszony świętym.

To on jest patronem Stowarzyszenia św. Celestyna, które działa w Mikoszowie w pobliżu Strzelina. Małgorzata Haan, współzałożycielka stowarzyszenia, o św. Celestynie mówi jak o kimś bardzo bliskim, kto w niezwykły sposób wpłynął na życie jej rodziny oraz poniekąd zainspirował potężne dzieło na rzecz niepełnosprawnych osób. Wspomina, że to za jego przyczyną dokonał się kiedyś cud uzdrowienia dziewczynki chorej na porażenie mózgowe.

Był człowiekiem modlitwy, który ukochał życie eremity. „Pod szyldem” tego mało znanego XIII-wiecznego świętego w Mikoszowie działa Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii „Celestyn”, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła przysposabiająca do pracy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Ośrodek Hipoterapii i Dogoterapii oraz kilka innych placówek pomagających niezliczonej rzeszy ludzi… Celestyn – papież, który nie miał łatwego życia (także po rezygnacji z urzędu, gdy został uwięziony na zamku w Fumone, gdzie zmarł), zapamiętany został jako pełen pokory i świętości, nieodnajdujący się w świecie „wielkiej polityki”. W jego wspomnienie liturgiczne, 19 maja, w Mikoszowie odbywa się zawsze radosna uroczystość.

Życie XIII-wiecznego papieża, przywoływanego raz po raz w związku z decyzją Benedykta XVI, wiele może nauczyć. Każdy ma swoją drogę, nie zawsze biegnącą tak, jakby spodziewali się postronni obserwatorzy. Jej niespodziewane zwroty i podejmowane "na trasie" trudne decyzje – jeśli są omówione z Bogiem – wpisują się w tajemniczy sposób w czyjś niepowtarzalny wkład w życie Kościoła. Celestyn, „eks-papież” i święty, po wielu wiekach też zaskakuje – choćby pod Strzelinem.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..