Niepłodność można skutecznie leczyć – przekonywali w ubiegłym roku specjaliści od naprotechnologii. I przekonali. Owoce konferencji „NaProTechnology w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności. Szanse, wyzwania, efekty” są zaskakujące i pełne nadziei dla par starających się o potomstwo.
– To, co się wydarzyło w czasie i po konferencji, przerosło nasze oczekiwania. Nastąpiła ogromna zmiana jakościowa związana z dostępem do specjalistów – mówi Magdalena Krajewska, organizatorka. Jeszcze w marcu ubiegłego roku na Dolnym Śląsku działała jedna instruktorka naprotechnologii. Po konsultacjach z nią pary, które zdecydowały się na leczenie tą metodą, musiały szukać lekarza w innych częściach naszego kraju. – Sytuacja zmieniła się diametralnie. W zakończonym szkoleniu dla lekarzy wzięło udział 5 medyków z Wrocławia. Oprócz tego swoje kursy przechodzi 7 instruktorów modelu Creightona c dodaje M. Krajewska. Już teraz można skorzystać z fachowej porady i leczenia na najwyższym poziomie, nie ruszając się ze stolicy Dolnego Śląska.
Z możliwości tylko w ubiegłym roku skorzystało 65 par. To dużo, a jak zapowiada organizatorka konferencji – będzie ich jeszcze więcej. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki podjętemu leczeniu kolejne pary już teraz oczekują własnego potomstwa. – O naprotechnologii dowiedzieliśmy się z wrocławskiego "Gościa Niedzielnego". Dlatego zdecydowaliśmy się uczestniczyć w konferencji. W sierpniu ma się urodzić nasze dziecko – mówią Marek i Barbara Grabcowie, zachęcając do pogłębienia wiedzy o tej metodzie leczenia.
Już niebawem będzie ku temu doskonała okazja. Na Górze św. Anny w woj. opolskim 9 marca odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego fachowcy będą dzielili się swoją wiedzą na temat leczenie niepłodności. – Wybraliśmy Opolszczyznę, bo w tym regionie jest podobna sytuacja jak 12 miesięcy temu na Dolnym Śląsku – mówi M. Krajewska, zaznaczając, że niewielka odległość od Wrocławia i dobry dojazd powinny ułatwić udział chętnym. Temat konferencji będzie dokładnie taki sam jak w ubiegłym roku. Uszczegółowione zostaną jednak niektóre tematy. – Dokładniej pochylimy się m.in. nad endometriozą, bardzo częstą chorobą powodującą niepłodność, którą można z powodzeniem leczyć – tłumaczy.
Szczegółowy program oraz formularz zapisów znajduje się na stronie www.naprotechnologia.wroclaw.pl. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.
Historię Basi i Marka Grabców będzie można poznać w pierwszym marcowym numerze wrocławskiego "Gościa Niedzielnego".