Diagnoza z karty

Żeby pomagać, trzeba wiedzieć jak. Dzięki fakultatywnym wykładom i ćwiczeniom przyszli lekarze będą potrafili zinterpretować karty kobiecych cyklów. Wpłynie to na szybszą diagnozę dotyczącą zdrowia pacjentek.

Od 4 marca na Uniwersytecie Medycznym rusza druga edycja fakultetów pt.:” Metody rozpoznawania niepłodności” – W pierwszym semestrze zgłosiło się dwa razy więcej chętnych jak mieliśmy miejsc. Stąd pomysł na kontynuację inicjatywy – mówi Agnieszka Chrobak, pracownik instytutu immunologii i terapii doświadczalnej PAN, jeden z wykładowców. Jak zaznacza uczestnicy kursu będą się uczyć analizowania wykresów obserwacji cyklu owulacyjnego. – W ostatnich latach lekarze doszli do wniosku, że jeśli kobieta potrafi obserwować swoją płodność, to karta, na której zapisuje ich wyniki jest najlepszym źródłem informacji o jej zdrowiu. To jest najtańszy sposób na diagnozowanie kobiety – tłumaczy. Przypomina również, że do niedawna medycyna traktowała ten sposób zdobywania wiedzy o stanie pacjentek marginalnie, a na uczelniach był on pomijany podczas kształcenia przyszłych medyków.

Czego będą uczyć się studenci? Podczas 30 godzin zajęć odbędą się m. in. wykłady na temat wszystkich naturalnych metod rozpoznawania płodności, jak również metod planowania rodziny; nauczą się mechanizmu działania antykoncepcji oraz konsekwencji zdrowotnych związanych z jej stosowaniem. Przyszli lekarze zapoznają się również z metodą leczenia NaProTechnology. – Będziemy mówić także o umiejętnym przygotowaniu się do poczęcia dziecka oraz okresach: porodowym i poporodowym. Interesuje nas cały okres życia kobiety w trosce o jej zdrowie, ale też o rodzinę i o dziecko – tłumaczy A. Chrobak. W związku z prośbami od kursantów pierwszej edycji zwiększy się ilość ćwiczeń praktycznych związanych z odczytywaniem kart obserwacyjnych. Zajęcia mają przygotować przyszłych lekarzy, niezależnie od później wybranej specjalizacji, do tego, by potrafili ocenić czy dolegliwości z jakimi zgłasza się pacjentka wynikają z cyklu owulacyjnego, czy z jakichkolwiek innych nieprawidłowości organizmu. Pozwoli to na trafniejszą diagnozę i szybszą reakcję.

Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów medycyny V i VI roku jednak uczestniczyć w nim mogą również osoby spoza Uniwersytetu Medycznego. Przygotowanych jest 25 miejsc. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: inerwroclaw@tlen.pl. Opiekunem fakultetu jest ginekolog prof. Marian Gabryś.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..