Nowy numer 3/2021 Archiwum

W cieniu człowieka w bieli

Za co tak często krytykowano Benedykta XVI oraz czy dogmaty są gwałtem zadanym rozumowi, a także o herezjach i Kościele katolickim jako lewicowej partii politycznej – usłyszeli uczestniczy kolejnego spotkania w ramach „Areopagu na Wyspie”.

Realizując podjęty w tym roku cykl „Wiara pod lupą”, zaprosili z wykładem ks. prof. Bogdana Ferdka z Papieskiego Wydziału Teologicznego. Znany dogmatyk zmierzył się w swoim przedłożeniu z pytaniem: „Dogmat - prawda czy gwałt zadany rozumowi?”.

Wypowiedź zawarł w trzech punktach. Po przybliżeniu zebranym tego, czym jest dogmat przeprowadził jego krytykę, odwołując się przede wszystkim do tez głoszonych przez współczesny nowy ateizm. W ostatniej części ksiądz profesor przekonywał, że dogmat daje pewność wierze poprzez wolność myślenia liczącego się z prawdą. W czasie całego wykładu często przywoływane było nauczanie Benedykta XVI.

Osobę papieża przywołał już na wstępie spotkania ks. prof. Rajmund Pietkiewicz: – Spotykamy się w szczególnym klimacie i okolicznościach. Jutro rozpocznie się sede vacante. Mówię o tym nie tylko dlatego, że jest to wydarzenie bez precedensu, ale dlatego, że ten człowiek w bieli - Benedykt XVI - jest poniekąd inicjatorem naszych spotkań. Myśl zorganizowania naszego „Areopagu” została nam poddana przez papieża, który zachęcił środowiska katolickie, aby weszły w inicjatywę, którą określił jako „dziedzińce pogan”.

Na zakończenie spotkania uczestnicy modlili się w intencji Benedykta XVI, polecając Bogu także kardynałów, którzy będą wybierać nowego papieża.

Cały wykład ks. prof. Bogdana Ferdka  „Dogmat - prawda czy gwałt zadany rozumowi?” do odsłuchania poniżej:


W cieniu człowieka w bieli   Spotkania to także możliwość dyskusji i stawiania trudnych pytań Ks. Rafał Kowalski/GN W cieniu człowieka w bieli   Inicjatywa wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem Ks. Rafał Kowalski/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama