Prawie 100 uczniów z 38 szkół od godz. 10 odpowiada na pytania w drugim etapie Olimpiady Wiedzy Teologicznej.
"Święci Apostołowie Piotr i Paweł – urząd i charyzmaty w Kościele" – to temat XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej. Na pierwszym etapie do konkursu przystąpiło 698 uczniów. Najlepszych 98 dziś walczy o cenne nagrody oraz prawo reprezentowania diecezji wrocławskiej na szczeblu centralnym.
Tuż przed rozpoczęciem zmagań z 34 pytaniami uczestnicy byli pewni swego. Większość podkreślała, że jest dobrze przygotowana, wymieniając jednym tchem źródła, z których czerpali wiedzę: Biblia, dokumenty Kościoła i wiele różnych opracowań. Aleksandra Bacajewska z Brzegu, która do konkursu przystąpiła po raz drugi, nie ukrywała, że ubiegłoroczna edycja pozwoliła jej na wyciągnięcie wniosków i lepsze przygotowanie się. – Trzeba było się bardziej przyłożyć i poświęcić więcej czasu, aczkolwiek była to bardzo ciekawa wiedza. Traktowałam to wszystko bardziej jako okazję do pogłębienia swojej wiary i lepszego jej poznania – mówiła.
Najczęściej do tego typu konkursów zachęcają uczniów i katecheci, i księża. Jedna osoba potrzebowała „dodatkowej motywacji” i tutaj z pomocą przyszła babcia:
Katecheci, którzy przyjechali ze swoimi uczniami, podkreślali, że tego typu inicjatywy są doskonałą okazją do zainteresowania młodych ludzi teologią oraz zainspirowania ich do głębszych poszukiwań. W milickim Technikum Leśnym, gdzie katechizuje ks. Łukasz Saczyński, wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła, do pierwszego etapu przystąpiło 20 osób. – Zainteresowanie było dość duże. Przeszli oczywiście najlepsi, ponieważ poziom jest wysoki, ale ważne są nie tylko punkty i nagrody, ale samo zdobywanie wiedzy i – jak wierzę – pogłębianie wiary w Jezusa Chrystusa – mówi i dodaje:
W czasie, gdy uczniowie rozwiązywali test nauczyciele religii także zmagali się z pytaniami. Ich zdaniem nie były one trudne i większość mówiła, że przygotowując uczniów, zwróciła uwagę na tematykę, którą porusza test. Wśród nich była Sylwia Jakubiak z wrocławskiego LO nr 3:
Jury oceniające prace przyznało, że ich poziom był bardzo wysoki. Ostatecznie zwyciężyła Marta Mońko z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu. Drugie miejsce zajął Adam Gurgul, także z wrocławskiego LO nr 3. Trzecie – Dagna Budakiewicz z XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Te osoby będą reprezentowały nas na szczeblu ogólnopolskim olimpiady. Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia. Otrzymują je Krzysztof Banaszak z Zespołu Szkół nr 22 we Wrocławiu (zabrakło mu zaledwie jednego punktu, by znalazł się w gronie laureatów) oraz Monika Machowska z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, której brakowało dwóch punktów do pierwszej trójki. Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie.