W parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu trwają rekolekcje prowadzone przez wokalno-ewangelizacyjny zespół charyzmatyczny „Mocni w Duchu”. Drugi dzień poświęcony był przebaczeniu.
„Wyrzekam się zła, czyli wybieram wolność” – to hasło rekolekcyjnych rozważań prowadzonych przez ekipę z Łodzi. W poniedziałkowy wieczór w ramach konferencji o swoim doświadczeniu przebaczenia opowiadała Beata. – To było nie tak dawno temu. Byłam już od jakiegoś czasu na drodze wiary, wiele o przebaczeniu słyszałam, wiedziałam – wspomina. – Jednak w momencie, gdy pewna osoba z mojego otoczenia bardzo mnie skrzywdziła, kiedy poczułam się przez nią niesprawiedliwie potraktowana, mimo że na poziomie swojej świadomości wiedziałam, że powinnam przebaczyć i starałam się to robić, moje serce za tym nie poszło. Starałam się być wobec tej osoby uprzejma, jakoś ją znosić, natomiast w moim sercu kłębiły się bardzo trudne emocje – uczucie bycia ofiarą, kimś skrzywdzonym (…); przeświadczenie, że ta osoba powinna być ukarana, myśl o tym, żeby się jakoś zemścić, „odpłacić pięknym za nadobne”…
Beata mówiła o przytłaczającym „zderzeniu” z bardzo negatywnymi, trującymi myślami, które były silniejsze od niej i bardzo niszczące dla niej samej. Dopiero gdy oddała swoją bezradność Jezusowi i w Jego imię przebaczyła krzywdę, poczuła że teraz On „wziął sprawy w swoje ręce”. Zaprosił ją do modlitwy o błogosławieństwo dla tej osoby – błogosławieństwo, które ogarnęło również ją samą; zaczął leczyć jej własne rany. To często one, jak zauważyła, sprawiają, że z byle powodu czujemy się bardzo pokrzywdzeni, jesteśmy nadwrażliwi, jak osoba o chorym żołądku, której wszystko szkodzi. – Czasem powstaje raniąca więź, w której ludzie trzymają się nawzajem nożami wbitymi w serce – mówiła. Gdy choć jedna osoba wyjmie nóż, tej drugiej też zwykle opada ręka, a Jezus może zacząć leczyć rany.
Po konferencji przed Najświętszym Sakramentem trwała modlitwa, w czasie której można było powierzyć w modlitwie Bogu osoby, które nas skrzywdziły, prosić o zdolność przebaczenia i oddawać Bogu swoje zranienia. W środę o 18.00 przewidziana jest Msza św. z modlitwą do Ducha Świętego, a także ze specjalnym obrzędem egzorcyzmowania wody, soli i oliwy.
Rekolekcje trwają w kilku duszpasterstwach akademickich (w DA „Dach” przy ul. Stysia prowadzi je o. Robert Bujak, w „Maciejówce” Szymon Hołownia). 10 marca rozpoczną się w DA „Dominik” (pl. Dominikański) i DA „Antoni” (ul. Kasprowicza), od 13 marca w DA „Horeb” (ul. B. Prusa), od 17 marca w DA „Most” (pl. Grunwaldzki). W Niedzielę Palmową będzie można z kolei uczestniczyć w rekolekcjach w DA „Porcjunkula” przy ul. Kruczej oraz u „Wawrzynów” (ul. Bujwida).