Nowy numer 43/2020 Archiwum

Orędzie na Oławskiej

Komiks ukazujący okoliczności powstania słynnego listu biskupów polskich do niemieckich ze słowami „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie” oglądać można w centrum Wrocławia.

Orędzie na Oławskiej   Pierwsze komunikaty w telewizji spowodowały dezorientację wśród Polaków Agata Combik/GN

Przygotowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość wystawa plansz komiksu pt. „Orędzie” dostępna będzie przy ul. Oławskiej do 19 marca; wkrótce komiks ukaże się również w wydaniu książkowym.

Ekspozycja ukazuje wrocławskiego arcybiskupa Bolesława Kominka, inicjatora i autora tekstu „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich", który przygotowuje słynny list, konsultuje się z biskupami niemieckimi, a później zmierzyć się musi z intrygami ze strony polskich władz oraz z początkowym niezrozumieniem ze strony części społeczeństwa. Na planszach widzimy m.in. Władysława Gomułkę, partyjnych działaczy oraz „smutnych panów” z twarzami ocienionymi kapeluszami, uzbrojonych w aparaty i mikrofony, wiernie podążających śladami abp. Kominka. Końcowa plansza przenosi nas na wrocławskie Partynice, gdzie po latach Jana Paweł II podkreślił znaczenie słynnego orędzia.

Komiks – do którego scenariusz opracowali dr Wojciech Kucharski i Juliusz Woźny, z rysunkami Juliusza Woźnego – zaopatrzony jest także w tekst zarysowujący pokrótce tło historyczne prezentowanych wydarzeń, cenny zwłaszcza dla młodszych pokoleń niepamiętających historii sprzed lat. Przywołuje w przystępnej formie postać abp. B. Kominka, którego 39. rocznica śmierci przypada 10 marca.

Orędzie na Oławskiej   Arcybiskup wyjaśniający sens orędzia Agata Combik/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama