W niedużym Pustkowie Żurawskim w sali gimnastycznej „wyrosło” 14 marca Betlejem ze Świętą Rodziną, zalśniła „waga sprawiedliwości”, pojawił się św. Franciszek i kula ziemska z błogosławionymi „cichymi”.
Chodzi o bohaterów Ośmiu Błogosławieństw, które głoszą, że błogosławieni są cisi, albowiem oni posiądą ziemię. Przygotowanie przez dzieci kolorowych plakatów, wyrażających wybrane fragmenty Pisma św., było jedną z konkurencji w ramach IV Międzyszkolnego Konkursu Biblijnego pod hasłem „Biblia – Słowo Boga skierowane do mnie”. Odbył się on po raz kolejny w SP w Pustkowie Żurawskim, zorganizowany pod kierunkiem katechetki Anny Miszon.
– W konkursie bierzemy udział po raz drugi – tłumaczy pan Paweł, katecheta ze SP w Bielanach, akompaniujący swym podopiecznym na gitarze w czasie kolejnej konkurencji. – W ramach przygotowań każde dziecko uczyło się na pamięć wybranego cytatu biblijnego, potem jeden z nich był losowany i ekipa z danej szkoły przygotowywała plakat do tego fragmentu Pisma św. Nasze dzieci wylosowały tekst związany z Bożym Narodzeniem. Choć są z różnych klas, świetnie ze sobą współpracują. Bardzo przeżywają konkursowe zmagania.
– Nasz cytat wyrażał to, że nie powinniśmy osądzać innych, ale myśleć o nich z miłością – wyjaśniała Natalka, pokazując wielką wagę widoczną na plakacie drużyny z Pustkowa Wilczkowskiego. Dzieciom z Sobótki przypadły w udziale słowa św. Pawła zachęcającego, by „weselić się nadzieją”, być cierpliwym w ucisku i wytrwałym w modlitwie. Wyrazili je z pomocą… św. Franciszka. – Na plakacie modli się on do Boga, a gołębica przynosi mu gałązkę oliwną – tłumaczył Piotr. Grupa z Mietkowa nie miała łatwego zadania – przedstawiała w swej pracy Osiem Błogosławieństw, każdemu poświęcając osobną scenkę. – Przygotowywaliśmy się do konkursu mniej więcej półtora miesiąca – mówi s. Estera, jadwiżanka z mietkowskiej szkoły. – Nauczenie się na pamięć biblijnych fragmentów wymagało nieco wysiłku, ale dzieci wciąż chętnie biorą udział w takich konkursach – to bardzo cieszy. Zespoły z Pustkowa Żurawskiego oraz Tyńca Małego bardzo sugestywnie ukazały dobro i zło, malując anioła i diabła, niebo i piekło.
Oprócz zadań plastycznych na uczniów czekał test sprawdzający wiadomości, a także kilka nietypowych konkurencji – powtarzanie przez członków drużyny biblijnego tekstu na czas w formie „głuchego telefonu”, sprawdzanie czy w danej księdze występują słowa ukazane na obrazkach oraz układanie nowych zwrotek do „Pioseneczki” Magdy Anioł – zwrotek skomponowanych oczywiście z biblijnych cytatów. Tak powstała niezwykła pieśń, wykonana radośnie z udziałem wszystkich drużyn, zaopatrzonych w gitary, bębenki, cymbałki, grzechotki… „Biblijna symfonia” zwieńczyła konkursowe zmagania. Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji zajęły dzieci z Tyńca Małego.
- Konkurs odbywał się na bardzo wysokim poziomie. Słowa uznania należą się też organizatorom, za niezwykłą pomysłowość - podkreśla s. Sandra, członkini jury. - Dzieci potrafią świetnie poruszać się po Biblii. To najważniejsze, bo przecież "kto nie zna Pisma św., nie zna Chrystusa".