Nie ma miejscowości w Polsce, w której mieszkałoby więcej Romów niż we Wrocławiu. Dolnośląski Urząd Wojewódzki stał się miejscem, gdzie uroczyście obchodzono międzynarodowy dzień poświęcony tej grupie etnicznej.
W uroczystości wzięli udział: prezesi stowarzyszeń romskich, asystenci edukacji romskiej, nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele organizacji niezależnych pomagających Romom. Świętujących przywitała wicewojewoda Ewa Mańkowska. – Chociaż są obecni w naszym kraju od setek lat, wciąż nie można mówić o pełnej integracji – mówiła o Romach pani wicewojewoda, podkreślając szczególne narażenie tej grupy na wykluczenie społeczne i zwracając uwagę na konieczność podejmowania działań na rzecz wzajemnej integracji.
Trudno było w kontekście święta nie poruszyć głośnej ostatnio we Wrocławiu decyzji Urzędu Miasta o wysiedleniu kilkudziesięciu Romów z obozowiska przy ul. Kamieńskiego, na którym mieszkają od kilku lat. Jerzy Mastej, prezes Stowarzyszenia Romów we Wrocławiu, tłumaczy, że koczowisko zajmują imigranci z Rumunii. Wyraża przy tym zdziwienie, że miasto pozwoliło na taki proceder, którego efektem jest teraz drastyczna decyzja o wysiedleniu. Mirosław Dymitrak z Fundacji Miłośnicy Tradycji i Kultury Romów dodaje, że przykry jest sam fakt, iż w XXI w. w zjednoczonej Europie Romowie mieszkają w tak ciężkich warunkach. – Jako społeczeństwo polskie boimy się takich ludzi – mówi. – Obawiamy się choroby, kradzieży i innych niebezpieczeństw, tymczasem to oni mogą się bać nas – dodaje. Opowiada przy tym, jak w ostatnim czasie na prośbę rodziców załatwiał formalności, by umożliwić romskim dzieciom uczęszczanie do szkoły. – Szybko okazało się, że nie są one przystosowane do tego, by od razu pójść do polskiej szkoły. Potrzebują wstępnej integracji. Po kilku dniach przestały chodzić na zajęcia. Musimy zrobić wiele dla wzajemnej integracji – zaznaczył. Jako pozytywny znak uznał zaproszenie Romów na ich święto do Urzędu Wojewódzkiego. – Być może kiedyś my zaprosimy przedstawicieli władzy do nas na naszą uroczystość.
Świętowanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnów: polskiego i romskiego.
Miedzynarodowy Dzień Romów 2013
Rafal Kowalski
Międzynarodowy Dzień Romów po raz pierwszy ogłoszono na IV Kongresie Międzynarodowego Związku Romów (International Romani Union) w Jadwisinie pod Warszawą w 1990 r. Obchody Międzynarodowego Dnia Romów wspierane są na szczeblu międzynarodowym przez wiele organizacji romskich, Radę Europy, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Komisję Europejską.
Ks. Rafał Kowalski/GN Ks. Rafał Kowalski/GN