Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ateiści na papieskiej uczelni (wideo)

Było ich trzech: Hawking, Dawkins i Dennett. Na Papieskim Wydziale Teologicznym bez kompleksów stawiono im czoła.

Okazją było otwarte posiedzenie Towarzystwa Studiów Interdyscyplinarnych – organizacji, która powstała dzięki inicjatywie przedstawicieli czterech wrocławskich uczelni: Papieskiego Wydziału Teologicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Na co dzień jej spotkania są zamknięte jedynie dla członków, których jest ok. 60. W tym, które odbyło się 10 kwietnia, mógł wziąć udział każdy i wielu z tej okazji skorzystało. W auli PWT szybko zabrakło wolnych miejsc. Głównym elementem posiedzenia był wykład ks. dr. Wojciecha Grygiela: „Hawking, Dawkins, Dennett: od dobrej nauki do złego ateizmu”.

Ateiści na papieskiej uczelni (wideo)   Ks. Rafał Kowalski/GN Ateiści na papieskiej uczelni (wideo)   Ks. Rafał Kowalski/GN

 

 

 

 

 

 

 

– To nie jest tak, że ci trzej naukowcy nie traktują pytania o istnienie Boga poważnie – mówił tuż przed rozpoczęciem wykładu ks. W. Grygiel. – Oni uprawiają naprawdę dobrą naukę, natomiast później dobudowują do tego pewną metafizyczną nadbudówkę w negatywnym sensie. I moim zdaniem nie dowodzą tego, czego chcieliby dowieść – tłumaczył. Podkreślił także, że ludzie nie przykładają wagi do tego, co głoszą ci, których określił wieszczami ateizmu. Zwrócił uwagę, że potrzebna jest refleksja pokazująca, kiedy owi wieszczowie głoszą rzeczy ważne i istotne, a kiedy zaczynają fantazjować. – Jeśli miałbym być dobrym ateistą, ktoś musiałby mnie przekonać do tej postawy, tymczasem poznając ich dzieła, nie utraciłem wiary.

Zapraszamy do wysłuchania całego wykładu ks. dr. Wojciecha Grygiela:

Posiedzenie rozpoczął ks. prof. Rajmund Pietkiewicz, prezes TSI, oraz ks. prof. Andrzej Tomko, rektor PWT:

Otwarte posiedzenie TSI
ks. Rafał Kowalski

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • opinia
  11.04.2013 21:05
  Tylko na katolickiej uczelni debatuje się z nieobecnymi adwersarzami.
  Przypomina mi to metody sowieckie...
  doceń 1
 • John
  12.04.2013 01:13
  Domyślam się, że to do mnie. Drogi Edmundzie, wyraźnie mnie nie zrozumiałeś. Nigdzie nie napisałem, że Hawking nie jest wojującym ateistą. Pozwolę sobie zacytować sam siebie:

  Stawianie w jednym rzędzie wybitnego naukowca Stephena Hawkinga i wojującego ateisty Richarda Dawkinsa, który naukowcem jest tylko z nazwy, jest zbrodnią przeciwko nauce i Bogu.

  Cały Twój komentarz jest więc mocno chybiony. Ty piszesz bowiem o poglądach filozoficznych Hawkinga i Dawkinsa, ja zaś o ich dorobku naukowych, którego ten drugi praktycznie nie ma, podczas gdy Hawking to obiektywnie jeden z najwybitniejszych współczesnych naukowców. Z Twojego komentarza wynika, że starasz się mnie przekonać, iż z Hawkingiem należy dyskutować. Ja to doskonale wiem, Ty zaś nie przeczytałeś uważnie moich słów, drogi Edmundzie*. Zgadzam się, że z tezami i opiniami Hawkinga można dyskutować, natomiast nie zgadzam się na deprecjonowanie Hawkinga poprzez stawianie go w jednym rzędzie z Dawkinsem.

  * Dowodzi tego choćby pierwsze zdanie: "Jest Pan w wielkim błędzie co do Hawkinga". Toć jedyne, co napisałem o Hawkingu, to że jest wybitnym naukowcem, a z tym się chyba zgadzasz. Cały mój komentarz był krytyką Dawkinsa, nie obroną Hawkinga.
  doceń 0
 • iozd1CwnZk
  14.08.2013 21:01
  "engagement rate" miło że w końcu m wi sie o tym głośno. Powiem tak, browary są btagoe i stać je aby 0,0 01% swoich przychod w przeznaczyć na zabawę w social mediach. A jeśli browar jest regionalny i sam zesp ł pracownik w potrafi tworzyć ciekawą treść to już w og le super. Pytanie jest czy warto topić kasę w reklamę na fb i rożnej maści honoraria agencji social mediach ?! Mi np. fb się już powoli nudzi. Używam go jedynie jako RSS czyli strony m.in. mediafun da linka na swoim profilu do arta i jak mam ochotę to wchodzę (czasem mediafun leje wodę wiec nie każdy Jego art czytam). Ale angażowanie się w pisanie na tablicach marek uważam na strate czasu. Po co i na co ? Inne dobra sprawa to firmy wydają x tys złotych na obsługę fan page a nie wydają nic na gadżety dla swoich fan w. Wiec za lanie wody płacą a za lubienie danej marki albo bycie aktywnym na jej stronie już nie.
  doceń 0
 • lupo
  31.08.2013 14:28
  BOGA nie ma ,bóg to jest wymysł ludzkiego rozumu na rzeczy których nie rozumiał.Obecnie prawie wszystko można wytłomaczyć.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL