Nowy numer 44/2020 Archiwum

Płyną po złoto

VII Dolnośląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych były pierwszym etapem zmagań o kwalifikacje do pływackiej kadry, która w 2015 roku wystąpi na XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles.

Płyną po złoto   Najważniejszy jest start. To on daje satysfakcję i uśmiech Karol Białkowski/GN

 

 

 

 

 

 

 

 

– Ideą olimpiad specjalnych jest stworzenie jak najlepszych warunków do uprawiania sportu dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Chcemy wyciągnąć ich z domu, by na miarę swoich możliwości mogli rywalizować – mówi Alicja Pacześniak, współorganizatorka tegorocznego mityngu, która od lat pracuje z niepełnosprawną intelektualnie młodzieżą w Zespole Szkół Stowarzyszenia „Handicap”. Niepełnosprawni intelektualnie pływacy co dwa lata startują w zawodach regionalnych. Najlepsi z nich uzyskują promocję do rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim, po którym zwycięzcom przypada w udziale zaszczyt reprezentowania Polski podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

Do udziału we wrocławskich zawodach zgłoszonych zostało 114 uczestników z 17 sekcji pływackich w całym województwie.

Jak podkreśla A. Pacześniak, w sportowcach niepełnosprawnych intelektualnie drzemie niezwykły potencjał, co pozwala im osiągać bardzo wiele sukcesów.

Na basenie Akademii Wychowania Fizycznego rozdano kilkadziesiąt zestawów medali.

Obok rywalizacji sportowej w ramach zawodów jest prowadzony tzw. program rodzinny. – Zrzesza on rodziców zawodników, którzy mają ogromne możliwości, są bardzo zaangażowani i niesamowicie twórczy. Oni znają najlepiej potrzeby swoich dzieci, a program pozwala na realizację nowych inicjatyw – mówi A. Pacześniak.

Organizatorem wrocławskich zawodów jest Dolnośląski Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska wraz z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz partnerami zawodów.

Płyną po złoto   Medale otrzymali wszyscy uczestnicy zawodów Karol Białkowski/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama