Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ratunek czy zagrożenie?

Kolejna z "Debat Akademickich u Przyrodników" odbędzie się 8 maja. Zaproszeni goście podejmą tym razem kwestie biologiczne, medyczne, etyczne i społeczne dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego.

– Trzy miesiące temu Polska dostała ostrzeżenie od Komisji Europejskiej, że do tej pory nie uregulowała kwestii in vitro. Grożą nam z tego tytułu kary. Temat jest gorący, bo w Sejmie mamy kilka projektów ustaw, które mają rozwiązać problem prawny. Mimo to rząd nie kwapi się do podjęcia decyzji – mówi prof. Andrzej Drabiński, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego. Zaproszeni do debaty goście reprezentują skrajne poglądy na temat zapłodnienia pozaustrojowego. – Nie chcemy dopuścić do emocjonalnej „pyskówki” i przekonywanie kogokolwiek. Naszym celem jest merytoryczna dyskusja poparta konkretnymi argumentami, która pozwoli uczestnikom spotkania wyrobić sobie własne zdanie – dodaje.

Wśród panelistów są lekarze: prof. Marian Gabryś (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu) zwolennik naprotechnologii oraz promujący in vitro: prof. Rafał Kurzawa (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie) i prof. Marian Szamatowicz (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, dokonał pierwszego udanego zabiegu zapłodnienia człowieka metodą in vitro). Skład dyskutantów uzupełniają: ks. dr Artur Karbowiak, moralista i bioetyk z Papieskiego Wydziału Teologicznego i dr Agata Wnukiewicz-Kozłowska, specjalistka w zakresie prawa medycznego oraz eksperymentów medycznych w prawie europejskim i międzynarodowym z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Debata Akademicka u Przyrodników odbędzie się 8 maja o godz. 17 w Auli Jana Pawła II w Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy pl. Grunwaldzkim 24A. Spotkanie jest otwarte, a wstęp wolny.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy