Nowy numer 42/2019 Archiwum

Być na Mszy św. i nie stracić wiary (posłuchaj)

Czy potrzebna jest reforma reformy oraz o spokojnej zatoce łaciny i wzburzonym morzu języków narodowych, a także o nadużyciach w sprawowaniu liturgii – usłyszeli uczestnicy sympozjum „Blaski i cienie reformy liturgicznej”.

Po ukazaniu dokonań Soboru Watykańskiego II w zakresie liturgii uczestnicy wysłuchali kilku wykładów, które od strony praktycznej ukazywały sposoby realizacji wskazań Vaticanum II ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład bp. Stefana Cichego z Legnicy o nadużyciach w celebracji liturgii, który odwołując się m.in. do wypowiedzi papieży oraz dykasterii Kurii Rzymskiej, a także poszczególnych biskupów, zwrócił uwagę na nieprawidłowości, jakie wkradały się bądź nadal funkcjonują w sprawowaniu liturgii. Hierarcha przypomniał, że to biskup diecezjalny ma na pierwszym miejscu troszczyć się, by nadużycia zostały wyeliminowane, a odwołując się do książki pt. „Jak pójść na Mszę św. i nie stracić wiary?”, zwrócił uwagę, że liturgia jest dziełem Chrystusa, a nie kapłana i wspólnoty, a wszelkie nadużycia mogą osłabić wiarę katolików.

W dalszej części swoje wykłady przedstawili:    

Ks. prof. Bogusław Migut z Lublina: „Czy potrzebna jest reforma reformy liturgicznej?”:

Ks. dr Zbigniew Stokłosa z Wrocławia: „Miejsce tzw. rytu trydenckiego w reformie liturgicznej”:

Oraz ks. dr Dominik Ostrowski ze Świdnicy: „Języki narodowe w liturgii”:

Podsumowując obrady, bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, powiedział, że wierzy, iż to sympozjum przyczyniło się do ubogacenia i ponownego odkrycia dróg wytyczonych przez Sobór Watykański II, a przyglądanie się blaskom i cieniom reformy będzie służyło odkrywaniu autentycznego ducha nauk Vaticanum II.

Być na Mszy św. i nie stracić wiary (posłuchaj)   Bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki Ks. Rafał Kowalski/GN Być na Mszy św. i nie stracić wiary (posłuchaj)   Ks. dr Zbigniew Stokłosa ks. Rafał Kowalski/GN
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • inz
  01.05.2013 12:18
  Bardzo ciekawe wystąpienia.

  Czy można gdzieś posłuchać nagrań pozostałych wystąpień prelegentów?
  doceń 2
 • rkowalski
  01.05.2013 14:19
  Polecam zwrócic do Papieskiego Wydziału Teologicznego
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL