Nowy numer 8/2019 Archiwum

Karmel odnowiony

Karl A. Hanke, gauleiter NSDAP Dolnego Śląska, nie mógł przypuszczać, co po latach będzie się dziać w jego dawnej willi.

To w niej – po odpowiednich przeróbkach – od 1946 r. znajduje się wrocławski klasztor karmelitanek bosych. Tam, gdzie kiedyś odbywały się przyjęcia w salonie hitlerowskiego urzędnika, trwa teraz modlitwa w kaplicy mniszek z Góry Karmel. 1 maja odbyło się uroczyste jej poświęcenie po gruntownym remoncie, jaki przeszła w ostatnich czasie. Był on konieczny ze względu na niebezpiecznie uginający się strop, ale przy okazji prowadzonych prac radykalnie zmieniono wystrój wnętrza. Stało się jasne, pogodne; w kaplicy znalazł się m.in. nowy, posoborowy ołtarz, nowe tabernakulum, a także obraz św. Józefa autorstwa Ewy Walczak-Jackiewicz. – Jesteśmy bardzo wdzięczne wszystkim dobrodziejom, bez których nie byłoby możliwe przeprowadzenie remontu – podkreśla s. Faustyna, przełożona wrocławskiej wspólnoty.

Kaplicę poświęcił 1 maja abp Marian Gołębiewski, który przewodniczył tu uroczystej Eucharystii z udziałem wielu przyjaciół karmelitanek bosych. – Niech duch modlitwy i pracy św. Józefa będzie obecny tutaj i będzie obecny w waszych sercach, waszych rodzinach – mówił, ukazując św. Józefa, patrona robotników, jako zasłuchanego w Boży głos. – Człowiek wezwany jest do pracy... Przez nią ma czynić sobie ziemię poddaną. Praca nie jest przekleństwem, ale błogosławieństwem – przypominał.

Metropolita podkreślił konieczność szacunku wobec świata stworzonego, aby człowiek, czyniąc sobie ziemię poddaną, „nie kopał dołu, do którego sam kiedyś wpadnie”.

Pierwszomajowa uroczystość we wrocławskim klasztorze wpisywała się także w kończący się jubileuszowy rok związany z 400-leciem przybycia karmelitanek bosych do Polski (26 maja 1612 r.) oraz w 450-lecie reformy zakonu karmelitańskiego (24 sierpnia 1562 r.)

W kaplicy sióstr karmelitanek przy ul. Karłowicza można uczestniczyć w Mszy św. w dni powszednie o 7.30, w niedziele i niektóre święta o 9.00. Modlitewne intencje można powierzać siostrom np. poprzez stronę internetową www.karmelitankibose.wroclaw.pl.

Metropolita poświęcił nowy, posoborowy ołtarz   Metropolita poświęcił nowy, posoborowy ołtarz Agata Combik /GN Chwile po poświęceniu ołtarza   Chwile po poświęceniu ołtarza Agata Combik /GN

 

 

 

 

 

 

 

 

W odnowionej kaplicy wyraźniej wyeksponowany został obraz św. Józefa   W odnowionej kaplicy wyraźniej wyeksponowany został obraz św. Józefa Agata Combik /GN 1 maja siostry odwiedziło wielu przyjaciół   1 maja siostry odwiedziło wielu przyjaciół Agata Combik /GN
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • 0x00FF00
  02.05.2013 18:54
  Wyrzucającym na śmietnik stare ołtarze trzeba przypomnieć czwarte przykazanie.
  doceń 8
 • Bartek
  07.05.2013 09:04
  Wnętrze kaplicy przed remontem:
  http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d05aeb9f96399574
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL