GN 41/2019 Archiwum

Znak wspólnoty i dumy

Msza św. z pocztami sztandarowymi i orkiestrą wojskową zainaugurowała obchody święta flagi i godła we Wrocławiu. Uroczystości państwowe odbyły się w rynku.

Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. W homilii ks. płk Janusz Radzik, proboszcz parafii, przypomniał, że symbol orła w koronie towarzyszył Polakom od zarania państwowości. - Ileż pokoleń nie szczędziło daru krwi, aby orzeł w koronie patrzył dumnie na żołnierskie szeregi, wisiał w urzędach administracji państwowej, by był rysowany przez dzieci bez obawy wymierzenia kary chłosty - mówił. Kaznodzieja nawiązał również do haseł, które widnieją na sztandarach: „Bóg, honor, ojczyzna”. - Czy to jest nowoczesne i postępowe pisać na sztandarze słowo „Bóg”? Przecież powiedzą niektórzy, że to nieeuropejskie.

Podczas uroczystości, w obecności władz państwowych, samorządowych i wojskowych, został poświęcony i przekazany sztandar 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego we Wrocławiu.

Dalsze obchody odbyły się w rynku. W strugach deszczu wciągnięta została na maszt flaga państwowa i odśpiewano polski hymn. Wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa mówił m.in. o poczuciu dumy z faktu bycia Polakami.

Na zakończenie odbyły się defilada i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz pokaz musztry wojskowej Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych. Zainteresowani mogli również obejrzeć z bliska sprzęt wojskowy. Szczególne wrażenie na widzach zrobiła defilada Kompanii Reprezentacyjnej.

Święto flagi we Wrocławiu
Karol Białkowski


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL