Deszcz i chłód nie odstraszył wrocławian, którzy uczestniczyli w uroczystościach związanych ze świętem Matki Bożej Królowej Polski i 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
– Konstytucja 3 Maja była nie tylko aktem niezwykłej odwagi, ale i nowoczesnego myślenia o państwie. Odegrała istotną rolę w budowaniu narodowej tożsamości i patriotyzmu Polaków – mówił wojewoda dolnośląski, Aleksander Marek Skorupa. Zaznaczył, że wartości w niej zawarte: wolności wyznania, równości względem prawa, tolerancji, podziału władzy i rządów opartych na woli narodu stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. – Dzisiaj mamy pełną świadomość, że dążenie do ideałów w niej zawartych ciągle wymaga pracy i zaangażowania, wspólnego dbania o jakość państwa w każdym elemencie. Konstytucja to nie relikt przeszłości, ale źródło inspiracji mądrości i siły – dodał.
Oprócz władz wojewódzkich i lokalnych w uroczystościach wzięły udział kompania reprezentacyjna wystawiona przez Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu i Orkiestra Wojsk Lądowych. Dowódca Garnizonu Wrocław, płk. Wojciech Lewicki zwrócił uwagę, że Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańską tradycję Europy i wartości oświecenia oraz pozwoliła przetrwać narodowi polskiemu okres zaborów, niewoli i okupacji. – Najważniejszym osiągnięciem ustawy było zniesienie liberum veto i wolnej elekcji. Wprowadzono cztery stałe ministerstwa i zwiększoną władzę wykonawczą; potwierdzono prawa mieszczan i objęto ochroną prawną chłopów i utworzono stutysięczną armię – mówił. Po oficjalnych przemówieniach przedstawiciele różnych środowisk złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem, by następnie, wraz z kompanią honorową i orkiestrą uczestniczyć w pochodzie do katedry wrocławskiej, gdzie zaplanowana była Msza św. w intencji ojczyzny.
Obchody 222. rocznicy Konstytucji 3 Maja
Karol Białkowski
Abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, zaznaczył, że przeżywana uroczystość przypomina czym jest ojczyzna i jaka rola w jej dziejach przypadła Matce Bożej jako Królowej. – Polska jest rzeczywistością historyczną i aktualną zarazem. Kiedy jej nie było na mapie Europy stawała się przedmiotem tęsknot i marzeń dotyczących przywrócenia jej wolności – mówił.
Metropolita zauważył, że od kilku lat gorzkie owoce życia publicznego wywołują zniechęcenia i poczucie niemocy.
Na zakończenie Mszy św. odbyła się miła uroczystość. Członkowie stowarzyszenia monarchistycznego Konfederacji Spiskiej wręczyli Ordery Korony Polskiej abp. Marianowi Gołębiewskiemu oraz pośmiertnie Księciu Albertowi Saksońskiemu, który był wnukiem ostatniego króla Saksonii, Fryderyka Augusta II i w nawiązaniu do Konstytucji 3 Maja, pretendentem do tronu polskiego (zm. 2012).
Poniżej można wysłuchać całej homilii abp. Mariana Gołębiewskiego.