Nowy numer 25/2022 Archiwum

Filozofia śpiewająco

Wszyscy znają go jako doskonałego muzyka, gitarzystę, kompozytora. Ks. Bartłomiej Kot tworzy także świetne pomoce naukowe.

Pierwsze dwie piosenki filozoficzne jego autorstwa są w sieci zaledwie 24 godziny, a już wysłuchało ich kilkaset osób. W zabawny sposób przybliżają one zagadnienia z historii filozofii:

"Ucisz myśli w swojej głowie i posłuchaj mnie człowieku,

Rzecz o której ci opowiem działa się w trzynastym wieku.

Panoszyli się poganie i nie było na nich bata,

Zjawił się jak wino w Kanie św. Tomasz Akwinata".

Tak rozpoczyna się piosenka o św. Tomaszu z Akwinu. Słuchając jej poznajemy m.in. życiorys wielkiego filozofa i teologa. Wiele informacji zawiera także utwór pt. „Lykeon”, po wysłuchaniu którego nikt nie będzie miał wątpliwości, w którym roku została założona w Atenach przez Arystotelesa słynna szkoła filozoficzna i kim byli perypatetycy.   

Piosenka o św. Tomaszu z Akwinu:

ks. Bartłomiej Kot - Piosenka filozoficzna - Św. Tomasz z Akwinu
2rybypl

– Już w szkole średniej z niektórych przedmiotów pisałem rymowane notatki – mówi ks. Bartłomiej. – Czego nie zdążyłem zrymować na lekcji, rymowałem w domu. To był prosty sposób na przeżycie szkoły, bo czytałem notatki pani profesor i dostawałem za nie piątki – dodaje i tłumaczy,, że w ten sposób porządkował także zdobytą wiedzę.

Piosenki o historii filozofii pojawiły się w Duszpasterstwie Akademickim „Maciejówka”. – Moi przyjaciele chcieli przygotowywać audycje radiowe popularyzujące filozofię. Do każdej miała być przygotowana piosenka. Tak się zaczęło – wspomina ks. Bartek. Zwraca przy tym uwagę, że do każdej piosenki jest bardzo bogata bibliografia. Aby ją napisać, sam musi bowiem dokładnie przestudiować dany temat.  

Jak się dowiedzieliśmy, na razie stworzył sześć piosenek. Opowiada w nich m.in. o Kancie, Sokratesie i Arystotelesie. Jesteśmy przekonani, że wysłuchają ich z radością nie tylko studenci filozofii, chociaż w kontekście zbliżającej się sesji może pomogą komuś przygotować się do egzaminów. 

Księdza Bartka będzie można posłuchać na żywo w DA "Maciejówka" 2 czerwca o 20.30.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama