Nowy numer 44/2020 Archiwum

To nasza historia

Już 4 czerwca o 18.00 w Kinie Nowe Horyzonty będzie można obejrzeć film pt. „Europa Środkowa idzie na wolność”. Wstęp wolny.

Będzie to wrocławska premiera wyprodukowanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przy współpracy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, filmu dokumentalnego Mirosława Jasińskiego. Po projekcji przewidziana jest dyskusja, w której wezmą udział twórcy i bohaterowie obrazu: Petruška Šustrova, Mirosław Jasiński i Jarosław Broda, Rafał Rogulski oraz Jan Rydel.

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory w bloku wschodnim, zakończone zwycięstwem "Solidarności". W ich wyniku powołano do życia rząd Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera po tej stronie Żelaznej Kurtyny. Od 3 do 5 listopada 1989 roku zorganizowano we Wrocławiu Międzynarodowe Seminarium „Europa Środkowa. Kultura na rozdrożu – pomiędzy totalitaryzmem a komercjalizmem” oraz Przegląd Czechosłowackiej Kultury Niezależnej. Stanowiły one zwieńczenie działań środowiska "Solidarności Polsko-Czechosłowackiej".

Tydzień później – 9 listopada – upadł Mur Berliński, otwierając drogę do zjednoczenia Niemiec. Dwa tygodnie później – 17 listopada – rozpoczęła się w Pradze Aksamitna Rewolucja, w wyniku której prezydentem Czechosłowacji został lider opozycji Vaclav Havel. W tym czasie na Węgrzech uzgodniono już zorganizowanie w pełni demokratycznych wyborów. Wieloletnia współpraca środowisk opozycyjnych Polski, Czechosłowacji i Węgier, tworzących po 1989 roku nowe elity polityczne, wpłynęła na ścisłą kooperację tych krajów, która zaowocowała realizacją dwóch wielkich przedsięwzięć – powstania Trójkąta Wyszehradzkiego i wyprowadzenia wojsk sowieckich z całego regionu.

To nasza historia   Kadry z filmu Ośrodek Pamięć i Przyszłość Coś, co dziś przyjmowane jest za oczywistość, w praktyce odbyło się w złożonych, często dramatycznych okolicznościach. W krytycznych momentach to właśnie dawne kontakty i zbudowane wtedy zaufanie pozwalały na podejmowanie decyzji, które – jak się okazało – miały kluczowe znaczenie dla dalszych losów naszego regionu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama