Nowy numer 6/2023 Archiwum

Święty odwiedzi Wrocław

Był już w Ameryce, Afryce i Azji, a 28 czerwca odwiedzi stolicę Dolnego Śląska. Będzie z nami dwa dni.

Od 2009 r. z inicjatywy ks. Pascuala Chaveza Villanueva, przełożonego generalnego salezjanów, relikwie św. Jana Bosco pielgrzymują przez wszystkie kontynenty. W ten sposób świat salezjański i cały Kościół przygotowuje się do 200. rocznicy urodzin świętego, które będziemy obchodzić w 2015 r. Do tego czasu relikwie odwiedzą 130 krajów świata. – To znamienite, że w tak wielu środowiskach obecny jest duch ojca i nauczyciela młodzieży, jak o świętym kapłanie mówił bł. Jan Paweł II – zauważa ks. Jerzy Babiak, rzecznik prasowy Inspektorii św. Jana Bosco we Wrocławiu.

Relikwiarz zdecydowanie różni się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jest to figura woskowa wiernie oddająca postać świętego, w której znajdują się relikwie pierwszego stopnia – część prawego przedramienia świętego. Twarz to naturalny odlew twarzy ks. Bosco, zrobiony po jego śmierci. Salezjanie podkreślają, że prawą ręką ich założyciel nie tylko witał się z ludźmi, ale przede wszystkim ich błogosławił i udzielał rozgrzeszenia.  

Do naszego miasta, do kościoła pw. Chrystusa Króla, relikwie dotrą 28 czerwca ok. 11.30. O 12.00 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Marian Gołębiewski. Następnie rozpocznie się festyn, w czasie którego wystąpi m.in. zespół 40 i 30 na 70. O 20.00 młodzież i studenci poprowadzą czuwanie, które zakończy się o 23.00 Eucharystią. W jej trakcie dziesięcioro wolontariuszy, którzy w najbliższym czasie wyjadą na misje, przyjmie krzyże misyjne.

Następnego dnia o 13.00 relikwie zostaną przewiezione w towarzystwie rowerzystów i motocyklistów do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Do udziału w tym korowodzie są zaproszeni wszyscy miłośnicy dwóch kółek.    Święty odwiedzi Wrocław   O szczegółach peregrynacji poinformował w czasie konferencji prasowej ks. Jerzy Babiak, rzecznik prasowy wrocławskich salezjanów Ks. Rafał Kowalski /GN

Ks. Babiak zwraca uwagę, że salezjanie wnieśli ogromny wkład nie tylko w zakresie edukacji młodego pokolenia, ale także w życie religijne Wrocławia. Poproszeni przez kard. Augusta Hlonda, przybyli tu, by głosić Ewangelię. – Dlatego, co jest ewenementem, w ścisłym śródmieściu mamy trzy parafie salezjańskie – zauważa ks. J. Babiak, dodając, że zgromadzenie to prowadzi na terenie miasta: duszpasterstwa akademickie, oratoria dla dzieci i młodzieży, a nawet… salezjańską grupę kolarską. – Wierzę, że wizyta tego wspaniałego świętego będzie świętem radości dla wszystkich wrocławian, tym bardziej że ma on wielu sympatyków we Wrocławiu – puentuje ks. Babiak.

Na pytanie, czy sam często prosi o wstawiennictwo świętego, odpowiada: – Praca z młodzieżą, jakkolwiek wdzięczna, jest dziś bardzo trudna i wymagająca. Pomoc św. Jana Bosco jest dla mnie wybawieniem w wielu trudnych sytuacjach.

29 czerwca, w sobotę, w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa we Wrocławiu odbędzie się o 16.00 uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. inspektora Alfreda Lei. Homilię wygłosi ks. dr Ryszard Kempiak. Wieczorem, o 20.30., przy relikwiach zgromadzi się społeczność salezjańskiego gimnazjum przy ul. B. Prusa. W programie m.in. Apel Jasnogórski, występ scholi, przedstawienie w wykonaniu gimnazjalistów.       


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy