Nowy numer 3/2019 Archiwum

Drzwi księdza Leona

Ksiądz Leon Czaja z naszej kurii opowiedział mi o zaskakujących odwiedzinach, które przeżył w 1983 r. noc przed wizytą we Wrocławiu Jana Pawła II.

Do jego drzwi zapukał dziennikarz radiowy, który dowiedział się, że to właśnie ksiądz Leon jest odpowiedzialny za papieską liturgię. Przepraszając za późną porę, poprosił, o wyjaśnienie poszczególnych elementów Mszy św. z papieżem, by – jak mówił – relacjonując ją w radiu, nie gadał bzdur.

Przywołałem to wydarzenie w czasie VI Polsko-Niemieckich Dni Mediów, pytając prowokacyjnie, czy dziś dziennikarze mają czas (nie mówiąc ochotę) na to, by tak przygotowywać się do materiałów, które puszczają w eter. Rozgorzała dyskusja. Wszyscy byli zgodni, że większość jedynie powierzchownie poznaje dany problem, powtarzając najczęściej to, co już usłyszała u innych. Efektem tego są np. dwa zdania z pielgrzymki Benedykta XVI do Niemiec, którymi papież miał urazić muzułmanów, a które obiegły cały świat. Kiedy pytałem znajomych Niemców, o czym było całe przemówienie – nie potrafili odpowiedzieć. Kiedy pytałem koleżanką Turczynkę, jakie informacje przekazano im o tej pielgrzymce, usłyszałem: „Papież wypowiedział się źle o islamie”. I tyle. Koniec. Cała relacja z pielgrzymki papieża do ojczyzny.

Dyskusja z dziennikarzami polskimi i niemieckimi skończyła się ubolewaniem nad poziomem dziennikarstwa i współczesnych mediów, dla których liczy się szybkość, a nie jakość informacji.

A dziś zwyczajnie wybrałem się na konferencję prasową nt. wizyty we Wrocławiu relikwii św. Jana Bosco. Sam fakt, iż w ten sposób święty ma nawiedzić 130 krajów i przebył już drogę po Afryce, Azji i Ameryce, oraz bogaty program przygotowany przez salezjanów dla uczczenia ich założyciela, czynią z tych odwiedzin nie lada wydarzenie. I co? Oto na sali – gdyby nie liczyć dziennikarzy mediów katolickich – była jedna dziennikarka. Też radiowa (z Radia Wrocław dla ścisłości).

To znak, że wszyscy inni o relikwiach i ich kulcie w Kościele wiedzą wszystko? Chyba nie, skoro nadal można czytać o całowaniu kości, oddawaniu czci kukłom, w których zamieszcza się ludzkie szczątki i inne tego typu teksty, których nie warto cytować. To znak, że… dziś dziennikarz nie zapukałby raczej do drzwi ks. Leona i jednak gadałby bzdury.           


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • szimmi
  12.06.2013 11:27
  "Wszyscy byli zgodni, że większość jedynie powierzchownie poznaje dany problem, powtarzając najczęściej to, co już usłyszała u innych. Efektem tego są np. dwa zdania z pielgrzymki Benedykta XVI do Niemiec, którymi papież miał urazić muzułmanów, a które obiegły cały świat. Kiedy pytałem znajomych Niemców, o czym było całe przemówienie – nie potrafili odpowiedzieć. Kiedy pytałem koleżanką Turczynkę, jakie informacje przekazano im o tej pielgrzymce, usłyszałem: „Papież wypowiedział się źle o islamie”. I tyle. Koniec. Cała relacja z pielgrzymki papieża do ojczyzny".

  Nie chcę urazić Księdza Redaktora, chociaż obawiam się, że urażę:

  PRZYGANIAŁ KOCIOŁ GARNKOWI!

  Pamięta Ksiądz debatę na Wydziale Nauk Społecznych UWr 24.04 br z udziałem m.in. Janusza Palikota? Był tam Ksiądz obecny.
  http://wroclaw.gosc.pl/doc/1532563.Czerwona-kartka-dla-Palikota-wideo
  Ponad 2-godzinny panel dyskusyjny sprowadził Ksiądz do jednego zdania: "Tematyka dotyczyła Unii Europejskiej". A potem dawaj na Palikota! na pedofila Cohn-Bendita! na Różę Thun! I przyklaskiwanie garstce Wszechpolaków (jakieś 20 osób na ponad 200 zgromadzonych) z ich czerwonymi kartkami, tak jakby oni przyszli dyskutować, rozmawiać, przekonywać lub aby zostać przekonanym. Tak jakby przez ponad 2 h panelu nie padło absolutnie nic wartego przytoczenia, ciekawego do zrelacjonowania, godnego uwagi. A padło mnóstwo ciekawych informacji, które dzięki uprzejmości jakiegoś internauty możemy obejrzeć w necie:

  http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=msB11P2QJc0

  Tak bardzo przeszkadzają Księdzu podobne nieuczciwe praktyki i nierzetelność u innych dziennikarzy? Ja już za Księdzem nie nadążam.

  Z pozdrowieniami -szimmi
  doceń 0
 • eldad
  12.06.2013 17:13
  Człowieku ty masz jakąś obsesję na punkcie Palikota. Byłeś na tej debacie? Ja byłem i uważam, że nie padło tam nic ciekawego, co warto zacytować... a to wydarzenia pokazały takie media jak tvn24 czy portal wp.pl... Jeśli byłeś na tej konferencji powiedz proszę co warto było zacytować - chętnie posłuchamy... Jeśli znasz je jedynie z medialnych przekazów nie kompromituj się człowieku.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy