Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przemawiał obecnością

- Kiedy zamykam oczy, widzę, jak zakłada pelerynę i wychodzi na taras - mówił o Janie Pawle II w rozmowie z Brygidą Grysiak abp Mieczysław Mokrzycki.

Pierwszą w tej edycji Nocy Kościołów rozmowę poprzedziła uroczysta Msza św., której przewodniczył metropolita lwowski. Abp Mieczysław Mokrzycki zwrócił uwagę, że pierwsze zdanie homilii papieża Polaka w stolicy Dolnego Śląska brzmiało: „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni”. – Mówił wtedy Jan Paweł II: „Jest tutaj, we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku i w całej Polsce, wielu ludzi, którzy łakną i pragną sprawiedliwości” – zaznaczył sekretarz dwóch papieży, dodając, że po 30 latach wszystkim przydałaby się powtórka z nauczania naszego wielkiego rodaka i podkreślając, że dziś trzeba wciąż mówić o sprawiedliwości.

Odwołał się przy tym do 70. rocznicy tragedii wołyńskiej. – Ginęli ludzie, którzy podawali bratnią dłoń – Polacy i Ukraińcy. Po wielu latach stawiamy im pomniki i odnawiamy miejsca pochówku, jednak czy takie postępowanie wyczerpuje definicję sprawiedliwości, zapisaną w katechizmie? Czy jest to wystarczające oddanie bliźnim tego, co im się należy? W tej kwestii chodzi o prawdę, a prawda jest jasno określona w piątym przykazaniu Dekalogu: „Nie zabijaj”. Powiedz mi zatem, bracie i siostro, czy gdy człowiek zabija człowieka, gdy ludzie giną z ręki innych, jest to grzech przeciw ludzkości czy nie? W imię sprawiedliwej pamięci o tamtych ludziach, powiadam: „Tak”.

Arcybiskup M. Mokrzycki zwrócił również uwagę, że dziś także należy upominać się o sprawiedliwość i nie wolno iść na kompromis z półprawdami i niesprawiedliwością.

Po Mszy św. ksiądz arcybiskup został uhonorowany Radiowym Laurem Diecezjalnego Radia „Rodzina”, a następnie w rozmowie z Brygidą Grysiak wspominał swoją posługę u boku Jana Pawła II. Nie zabrakło także wspomnień dotyczących Benedykta XVI, a także kilku słów na temat spotkań metropolity Lwowa z papieżem Franciszkiem.

 Posłuchaj całej rozmowy abp. Mieczysława Mokrzyckiego z Brygidą Grysiak:

cz. I:

cz. II:

Przemawiał obecnością   – Potrzebna nam jest powtórka z nauczania Jana Pawła II – mówił arcybiskup ks. Rafał Kowalski /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama