Nowy numer 42/2018 Archiwum

Zdrojewski uhonorowany

W dniu Święta Wrocławia przypadającego we wspomnienie św. Jana Chrzciciela przyznano honorowe obywatelstwo miasta. Tegoroczny tytuł otrzymał wieloletni prezydent stolicy Dolnego Śląska Bogdan Zdrojewski.

Z kaplicy rajców miejskich w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety wyruszył w przed południem tradycyjny pochód Radnych Miasta. Od lat tym akcentem rozpoczyna się oficjalne świętowanie w dniu wspomnienia patrona Wrocławia – św. Jana Chrzciciela. W południe rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta podczas której tytuł honorowego obywatela został wręczony Bogdanowi Zdrojewskiemu.

– To jest nagroda za moją miłość do Wrocławia – podsumował decyzję Rady Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznał, że do tytułu podchodzi bardzo emocjonalnie. – Zostając prezydentem miałem 32 lata. To był fantastyczny czas, aby podbijać świat – dodał.

Bogdan Zdrojewski był prezydentem Wrocławia przez trzy kadencje w latach 1990 – 2001. Sympatię mieszkańców miasta zyskał zwłaszcza w 1997 r., gdy osobiście kierował akcją przeciwpowodziową.

Punktem centralnym Święta Wrocławia będzie Msza św. w katedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 18.30. Przewodniczył jej będzie metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Homilię wygłosi rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, ks. prof. Andrzej Tomko.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy