Nowy numer 3/2019 Archiwum

Abp Józef Kupny otrzymał paliusz

Przyjął go z rąk ojca świętego 29 czerwca w bazylice św. Piotra.

Papież Franciszek wręczył dziś paliusze 34 metropolitom, wśród których było dwóch Polaków – metropolita wrocławski oraz metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

Podczas Mszy św. ojciec święty mówił w homilii o posłudze następcy św. Piotra, który powinien umacniać wiernych w wierze, miłości i jedności. Przestrzegał przed zgodą na to, by myśli i uczucia – zamiast dać się prowadzić przez wiarę – „zostały zdominowane przez logikę ludzkiej władzy”. Podkreślił, że Kościół jest budowany przez „spalanie się dla Ewangelii”, nie oszczędzanie siebie, i stawanie się „wszystkim dla wszystkich”. Mówiąc o służbie na rzecz jedności, wskazał, że w Kościele – jak w mozaice łączącej w jedno różne elementy – bogactwo różnorodności opiera się na harmonii jedności. Papież Franciszek podkreślił, że wyznawanie wiary, miłość i służba jedności to również zadania powierzane każdemu biskupowi.

Paliusz, rodzaj okrągłego pasa zakładanego na ramiona, z sześcioma krzyżami, to symbol pasterskiej władzy i jedności ze Stolicą Apostolską. Wykonany jest z białej wełny pochodzącej od dwóch baranków przyjmowanych przez papieży w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki, 21 stycznia. Paliusze, niegdyś noszone tylko przez papieży, od połowy IX w. nakładane są metropolitom. Noszą je podczas Mszy św. odprawianych na terenie swojej metropolii. Papież ma prawo nosić paliusz na całym świecie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy