Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Europejska Sieć „Pamięć i Solidarność” zapraszają na polską prezentację węgierskiej wystawy poświęconą Andrzejowi Przewoźnikowi. Będzie ją można oglądać do 31 lipca.
Uroczyste otwarcie wystawy „W naszej pamięci/Emlékeinkben. Andrzej Przewoźnik. 1963–2010. Katyń” nastąpi 3 lipca o godz. 19 w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety. Będzie mu towarzyszyć koncert skrzypcowy Roberta Bachary. Usłyszymy dzieła Jana Sebastiana Bacha i Jana Pawła von Westhoff. Wystawa podsumowuje dorobek Andrzeja Przewoźnika, nie tylko jako historyka, działacza społecznego, ale także jednego z twórców polskiej polityki pamięci. Na zakończenie, 31 lipca, w kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6) planowana jest debata o polskiej polityce pamięci. Wezmą w niej udział: Jolanta Przewoźnik, prof. Jan Rydel (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Marek Mutor (dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu), prof. Krzysztof Kawalec (dyrektor Delegatury IPN w Opolu, Uniwersytet Wrocławski) oraz Piotr Jakubowski (dyrektor Domu Spotkań z Historią w Warszawie). Debatę poprowadzi Rafał Rogulski (dyrektor Sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność). Partnerem debaty jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Wystawa prezentowana w stolicy Dolnego Śląska odwiedziła już: Warszawę, Budapeszt, Białystok i Gdańsk, a już w sierpniu będą mogli ją zobaczyć mieszkańcy innych polskich miast.
Andrzej Przewoźnik był historykiem, wieloletnim Sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jako organizator uroczystości katyńskich, twórca polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, członek Rady Muzealnej Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince czy Muzeum Niepodległości w Warszawie zyskał sobie opinię strażnika prawdy i pamięci, stojącego ponad politycznymi podziałami i sporami. Był także jednym z twórców Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Wielki przyjaciel Węgrów, znawca ich historii i kultury, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej. Nieprzypadkowo więc inicjatorem wystawy podsumowującej dorobek tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem wieloletniego szefa ROPWiM był dr Tibor Navracsics, Wicepremier Węgier i Minister Administracji Publicznej i Sprawiedliwości.