Po 15 latach prac zakończyła się odbudowa jednej z najpiękniejszych wrocławskich kaplic. Barokowe arcydzieło zapiera dech w piersiach. Można je podziwiać za darmo.
Z powojennej zawieruchy Kaplica Hochberga, znajdująca się przy greckokatolickiej katedrze pw. świętych Wincentego i Jakuba, wyszła praktycznie całkowicie zniszczona. – Ocalało tylko 5 proc. malowideł. Zostały one odtworzone na podstawie kolorowych slajdów, które zrobili Niemcy w latach 40. XX wieku – mówi bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej kościoła greckokatolickiego. Motywy, które są zawarte w ściennych malowidłach, dotyczą sześciu boleści Maryi. Ostatnią stanowi Pieta, która jest wierną kopią znajdującego się w Muzeum Narodowym oryginału. – Była to figura słynąca łaskami. Wrocław się tutaj modlił, polecał swoje potrzeby i mamy nadzieję, że tak będzie w przyszłości – dodaje hierarcha.
Podczas trwającego wiele lat remontu odrestaurowane zostały również: stiuki, ołtarz i podłoga. O tym, jak mozolne i drobiazgowe były prace, świadczy fakt, że rzeźby zostały złożone z ponad 1,5 tys. porozbijanych kawałków. Na swoje miejsce wróciła również bogato zdobiona krata, która powstała na podstawie kilku zachowanych zdjęć. – Ten obiekt zachwyca ogromem złota, kolorystyką, symetrią i lekkością – zaznacza bp W. Juszczak.
Remont pochłonął wiele czasu i ogromne środki finansowe. Wkład własny parafii wynosił ponad 2,5 mln zł. Reszta pieniędzy została przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji to ok. 11 mln zł.
Kaplica będzie dostępna dla zwiedzających nieodpłatnie codziennie oprócz czwartków od 13 do 17. W weekendy i dni świąteczne od 10 do 17.
Uroczyste otwarcie Kaplicy Hochberga i poświęcenie malowideł będzie miało miejsce w piątek, 5 lipca, o godz. 17. Natomiast w sobotę, 6 lipca, o godz. 10, rozpocznie się liturgia poświęcenia ołtarza.