Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kasa na współpracę

We wrocławskim Ratuszu podpisane zostało porozumienie Zintegrowanych Inicjatyw Terytorialnych pomiędzy Wrocławiem i Gminami Aglomeracji Wrocławskiej. Powstały Miejski Obszar Funkcjonalny ma do wydania ok. 1 mld zł.

– Najprościej mówiąc, Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) jest tworzeniem aglomeracji wrocławskiej za pomocą środków europejskich – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. Tłumaczy, że Komisja Europejska postawiła sobie za cel, w nowym okresie programowania, wzmacnianie dużych ośrodków miejskich. – Miasta nie żyją same, ale z gminami ościennymi; ludzie z miejscowości podmiejskich dojeżdżają do pracy, co wiąże się z dość dużym przemieszaniem. MOF ma więc rozwiązywać problemy wspólne – opowiada o założeniach projektu. Zaznacza, że pomysłów zgłaszanych przez gminy jest bardzo wiele. Wspólnym zadaniem stojącym przed burmistrzami i wójtami jest wyłowienie tych, które w rzeczywisty sposób będą realizowały wspólne potrzeby mieszkańców. – Nastawiamy się zwłaszcza na poprawę i rozwój komunikacji zbiorowej, transport oraz edukację – dodaje wiceprezydent.

Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica, tłumaczy, że z podpisanego porozumienia i wspólnego realizowania inwestycji ważnych dla aglomeracji skorzystają również gminy. – Taką wspólną inwestycją może być składowisko azbestu. Nasza gmina posiada już stosowne pozwolenia i po dofinansowaniu na jego rozbudowę możemy przyjąć tego typu odpady z obszaru wszystkich gmin wokół Wrocławia – tłumaczy. Przyznaje także, że nie da się kwotą przyznaną przez UE zaspokoić wszystkich potrzeb gmin. – Zawsze będzie mało. Najważniejsze jednak, że jest zgoda i zrozumienie. Wszyscy dążymy do tego, by urodził się nam z naszej współpracy jakiś konkretny owoc – dodaje.

Realizacja projektów zaproponowanych przez poszczególne gminy rozpocznie się od nowego roku i potrwa do roku 2022.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy