Nowy numer 3/2021 Archiwum

65 lat minęło

Dokładnie 18 lipca 1948 r. zostało uruchomione po wojnie wrocławskie zoo. Z tej okazji przygotowano niespodziankę dla odwiedzających. Za bilet wstępu zapłacimy dziś tylko 10 zł.

Otwarcia wrocławskiego ogrodu zoologicznego dokonano na trzy dni przed Wystawą Ziem Odzyskanych. Prace renowacyjne rozpoczęły się na rok przed udostępnieniem ogrodu dla odwiedzających z inicjatywy naukowców ze stolicy Dolnego Śląska. To było ogromne i trudne zadanie, bo teren był bardzo zniszczony przez działania zbrojne, a nieliczne zwierzęta, które ocalały z oblężenia "Twierdzy Wrocław", zostały rozesłane do innych ogrodów zoologicznych jeszcze w 1945 r. Pierwszym powojennym dyrektorem placówki został Karol Łukaszewicz, który przed wojną związany był z ogrodem zoologicznym w Krakowie.

W przededniu oficjalnego otwarcia wrocławskie zoo posiadało 224 okazy zwierząt reprezentujące 72 gatunki, przede wszystkim przedstawicieli fauny krajowej - między innymi 2 wilki, 2 niedźwiedzie brunatne, 2 wrony, aż 6 dzików, ale także takie egzotyczne zwierzęta, jak pawiany, antylopy gnu i nilgau, jedną hienę, 3 bizony, wielbłąda jednogarbnego czyli dromadera, 2 duże papugi ary i amerykańskiego tapira. W pierwszym okresie po otwarciu zoo cieszyło się dużym powodzeniem i do końca 1948 roku odwiedziło je ponad 365 000 osób.

Z okazji rocznicy dzisiaj, 18 lipca, każdy zwiedzający, bez względu na wiek, będzie mógł skorzystać ze specjalnego bilet wstępu do zoo za 10 zł. Jak zapewnia dyrekcja obiektu, zniżki dla emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów również obowiązują.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama