Kardynał Dominik Duka OP, który przebywa we Wrocławiu w związku z obchodami ku czci bł. Czesława, wziął udział w spotkaniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Gościł także u prezydenta Rafała Dutkiewicza.
„Vaclav Hawel in memoriam” – pod takim hasłem odbyło się piątkowe spotkanie w DCF, podczas którego zaprezentowany został film dokumentalny Pawła Woldana „Wrocław Vaclava Havla” oraz odbyła się promocja książki „Tradycja jest wyzwaniem” – wywiadu-rzeki, jaki z abp. D. Duką przeprowadzili o. Tomasz Dostatni OP oraz Jaroslav Šubrt. Ku czci Vaclava Havla Piotr Baron wykonał na saksofonie jazzowy utwór (wspominany prezydent Czech był wielkim miłośnikiem jazzu). Film – przyczynek do dalszej dyskusji – przywoływał dzieje wyrosłej z inspiracji wrocławskich opozycjonistów Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, słynne spotkania w górach, na „zielonej granicy”, gdzie w atmosferze przyjacielskiego pikniku debatowano o najpoważniejszych sprawach obu krajów. Ukazywał także zorganizowany w 1989 r. we Wrocławiu Festiwal Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, który został przez V. Havla nazwany „uwerturą Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji”. Film jest próbą zarysowania osobowości czeskiego prezydenta – człowieka wielkiej prawości, nieco odległego od konwenansów wielkiej polityki, wciąż uśmiechniętego miłośnika dobrego piwa, honorowego obywatela Wrocławia, doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, laureata Nagrody im. J. Nowaka Jeziorańskiego, pozostającego w wielkiej przyjaźni ze Stolicą Dolnego Śląska i z kolegami z dawnej opozycji.
Debata towarzysząca promocji książki kardynała Agata Combik /GN Nie mniejsze zainteresowanie budziła książka powstała jako owoc rozmów z kard. D. Duką – publikacja prowadząca czytelnika przez całe dzieje Czech, ukazująca bogactwo czeskiej i słowackiej tradycji, kształtowanej m.in. przez misję świętych Cyryla i Metodego, spuściznę świętych Wacława, Wojciecha czy Agnieszki Czeskiej, arcydzieła baroku, dylematy związane z husytyzmem czy monarchią austrowęgierską; a także – w Polsce mało znaną – twarz komunistycznego reżimu na tamtych terenach. Czytelnik poznać może ciekawe epizody z życia przyszłego prymasa Czech – jak nielegalna wyprawa do Polski, możliwa dzięki pomocy przemytników traktorów czy długoletnia praca w fabryce samochodów, w czasach gdy kapłańskie obowiązki mógł pełnić tylko w ukryciu i „po godzinach”.
Arcybiskup Pragi wziął udział także w spotkaniu z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, który przygotował dla niego w prezencie kopię ikony Madonny Sobieskiego.