Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza w sobotę 27 lipca na wystawę „Sztuka europejska XV-XX w.”, na prelekcje i zabawę artystyczną dla dzieci.

Dzień Otwarty wokół sztuki europejskiej będzie trwał od 10.00 do 18.00. O 12.00 będzie można wysłuchać wykładu J. Sadury-Jasińskiej „Brueghelowie – malarska dynastia” oraz obejrzeć film animowany Dobromiła Noska: „Lubricitas vitae humanae”, inspirowany obrazem „Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki" Petera Brueghela młodszego. W ramach prelekcji słuchacze poznają wybrane prace Petera Bruegela starszego oraz jego synów, wnuków i prawnuka. Prelegentka opowie o słynnej rodzinie malarzy, ich obrazach – kunsztownie wykonanych i pełnych symbolicznych treści – oraz wpływie ich twórczości na innych artystów.

Od 13.00 do 14.00 na wystawie „Sztuka europejska XV-XX w.” będzie trwać akcja Dzień Wolnej Sztuki. Widzowie zostaną zaproszeni do oglądania pięciu obrazów, kryjących w sobie pewną historię. Przed każdym z nich będzie stał wolontariusz, gotowy do udzielenia informacji o dziele, do pomocy w interpretacji i odpowiedzi na pytania zwiedzających. Udostępnione obrazy to: Pieter Brueghel mł., Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki, ok. 1600 (wolontariuszka: Monika Petryna), Jan van Kessel st., Kazanie św. Antoniego do ryb, 1650-1660 (wolontariuszka: Monika Petryna), Lorenzo Lippi, Archanioł Rafał i Tobiasz, 1640-1650 (wolontariusz: Tomasz Sobczak), Carl Becker, Otello opowiada swoje przygody, 1880 (?) (wolontariuszka: Katarzyna Thorny-Ochońska), Christian Dietrich, Wędrowni grajkowie, ok. 1745 (wolontariuszka: Joanna Korsan).

O 15.00 odbędzie się zabawa plastyczna dla dzieci, podczas której poznają malarską tradycję rodziny Brueghelów i rozmaite ciekawostki dotyczące jej kolejnych członków. Wielką atrakcją będzie podziwianie jednego z niewielu obrazów w polskich zbiorach powstałego w tej rodzinie – „Pejzażu zimowego z łyżwiarzami i pułapką na ptaki”, eksponowanego w galerii Sztuki europejskiej XV-XX w. Spotkanie zakończy się próbą wykonania rysunków w stylu Brueghelów.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama