GN 2/2021 Archiwum

Z Edytą Stein - z góry Karmel na Jasną Górę

U Karmelitów Bosych we Wrocławiu, gdzie formuje się nowa grupa pielgrzymkowa, do 1 sierpnia trwała nowenna do jej patronki.

– Ona pokazuje, że całe nasze życie to pielgrzymowanie; życie to bycie w drodze – mówił o. Szczepan Maciaszek na początku dziewięciodniowej modlitwy, przywołując życiorys świętej wrocławianki i jej słynne zdanie: „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział”.

O. Szczepan przypomniał, że w okolicach karmelitańskiej parafii pw. św. Józefa we Wrocławiu mnóstwo jest miejsc naznaczonych obecnością Edyty – to m.in. ulica Myśliwska, przy której przez pewien czas mieszkali Steinowie i gdzie mieli swoje magazyny, ul. Nowowiejska 38 – gdzie dziś funkcjonuje otwarty dla zwiedzających Dom Edyty Stein, miejsce wielu inicjatyw kulturalnych i społecznych, obecne Liceum Ogólnokształcące nr 1 przy ul. Poniatowskiego – dawna szkoła Edyty. Można by wspomnieć też o pobliskim kościele św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa, gdzie – w czasie swojego pobytu we Wrocławiu, już po przyjęciu chrześcijaństwa – uczestniczyła codziennie w Mszy św. i gdzie dziś znajduje się jej kaplica a 9. dnia każdego miesiąca można uczestniczyć w modlitwie za wstawiennictwem świętej karmelitanki i oddać cześć jej relikwiom. Tuż obok świątyni działa salezjańskie gimnazjum, któremu Edyta Stein patronuje, zobaczyć można poświęcony jej Europejski Krzyż Pokoju, przejść się ulicą Edyty Stein oraz parkiem jej imienia – z pamiątkowym obeliskiem, stojącym tam od jesieni 2012 r. Do miejsc z nią związanych należą znajdujące się nieco dalej ulice, będące przez pewien czas miejscami zamieszkania Steinów – Dubois (gdzie przyszła na świat) czy Kurkowa, a także oczywiście Uniwersytet Wrocławski. Na murze Zakładu Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kuźniczej, tuż przy Kościele Uniwersyteckim, znajduje się obecnie poświęcona jej tablica.

Nowenna odprawiana przy okazji Mszy św. o 18.00 u karmelitów to okazja przypomnienia sobie postaci świętej, ale także forma przygotowania się do pielgrzymki na Jasną Górę przez uczestników powstającej karmelitańskiej grupy. Tzw. „osiemnastce”, która w tym roku po raz pierwszy ruszy na pątniczy szlak, patronuje właśnie Edyta Stein. Do nowej grupy wciąż przyjmowane są zapisy - można ich dokonywać m.in. mailowo: solniczka@dakarmel.pl oraz telefonicznie 730 739 223.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama