Nowy numer 48/2023 Archiwum

Gdy wszyscy święci idą do Matki...

XXXIII Piesza Pielgrzymka Wrocławska (2-10 sierpnia) - tym razem w gronie licznych świętych.

Pątnicy na miejsce dotrą 10 sierpnia ok. 9.00, by o 11.00 uczestniczyć tu w uroczystej Eucharystii. Do pokonania mają ok. 220 km. 2 sierpnia ich trasa przez Wrocław będzie prowadzić ulicami: Katedralną, Świętokrzyską, Żeromskiego, Oleśnicką, Żmigrodzką, Kamieńskiego. Ok. 7.00-8.00 mogą tu pojawić się utrudnienia w ruchu drogowym.

– Do stałej liczby pielgrzymów będziemy mogli doliczać dodatkowych, niecodziennych – mówi ks. Stanisław Orzechowski "Orzech", główny przewodnik wrocławskiej pielgrzymki. – Będziemy szli z relikwiami wielu świętych. Nie po to, by, – jak mówią złośliwi – rozkręcać kult kostek czy szmatek, które po nich zostały. Będziemy traktować te relikwie z szacunkiem, jako potwierdzenie obecności tych świętych z nami.

Towarzystwo tylu relikwii i takie skoncentrowanie się na świadkach wiary to pewna nowość, rys charakterystyczny tegorocznej wędrówki. Duchowe oblicze kolejnym dniom nadadzą poszczególne osoby, których relikwie będą towarzyszyć pątnikom. Wśród nich znajdą się: rodzice św. Tereski od Dzieciątka Jezus – Zelia i Ludwik, św. Faustyna, bł. Jan Paweł II, św. o. Pio, św. Jan Bosko, bł. Jerzy Popiełuszko, św. Joanna Beretta-Mola, św. Edyta Stein. Pielgrzymom będzie także towarzyszył peregrynujący po naszej diecezji krzyż wielkopiątkowy bł. Jana Pawła II – krzyż, który towarzyszył mu 8 dni przed śmiercią, a który stał się szczególnym znakiem jego pontyfikatu.

– Przyjaciel ks. Jana Bosko kiedyś chwycił za jego sutannę, mówiąc, że jest zbyt słaba. "Musisz sobie sprawić mocniejszą, bo wielu będzie jej się chciało uchwycić". My też będziemy chcieli uchwycić się świętych przez relikwie – wyjaśnia "Orzech".

Charakterystycznym momentem podczas pielgrzymki jest koncert, który odbędzie się 6 sierpnia o 19.30 w Kluczborku – wystąpią tu klaretyński zespół Fragua oraz ks. Kuba Bartczak, rapujący kapłan, który będzie szedł na Jasną Górę w nowo powstałej w tym roku karmelitańskiej grupie pielgrzymkowej. Ważną chwilą będzie Msza św. prymicyjna, którą odprawią obecni na pielgrzymce neoprezbiterzy 4 sierpnia ok. 9.00 w Siemysłowie.

W gronie pielgrzymów nie braknie również w tym roku pątników z zagranicy – Niemców, Bułgarów i Ukraińców. Trasa wędrówki została nieznacznie zmodyfikowana w stosunku do tej z ostatnich lat, ze względu na trwające w okolicach Wilkowa prace drogowe. – Nie ma chyba drugiej takiej pielgrzymki, która miałaby tak długą trasę biegnącą przez las – mówi "Orzech", zapowiadając, że jeśli Pan Bóg pozwoli, na przyszłorocznej pielgrzymce będzie świętował jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Najchętniej w środku lasu.

Aktualności i szersze informacje znaleźć można m.in. na: www.pielgrzymka.pl. W planie są także transmisje on-line z Mszy św. na trasie. Na falach Radia Rodzina codziennie od 2 do 9 sierpnia o 13.15 i 20.30 wysłuchać będzie można audycji  poświęconych pielgrzymce. Zapraszamy również na: wroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy