Nowy numer 26/2022 Archiwum

Dom Opieki Caritas w Malczycach ma 10 lat

Msza św., tort w ogrodzie, piosenki i teatr – 1 sierpnia seniorzy, ich opiekunowie i goście świętowali urodziny malczyckiej placówki.

Dom Opieki Caritas w Malczycach ma 10 lat   Urodzinowy tort Agata Combik /GN

 

 

 

 

 

 

 

 

– Kiedy powstawała 10 lat temu, była przewidziana dla 30 osób. W ciągu minionych lat trzykrotnie powiększaliśmy liczbę miejsc – mówi dyrektorka domu, Magdalena Olaczek. – Obecnie mieszka tu 40 osób, głównie z powiatu średzkiego, choć nie tylko. To często ludzie samotni lub też wymagający opieki, której rodzina nie jest już w stanie zapewnić, czasem nawet ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury w domu. Dbamy jednak bardzo o podtrzymywanie relacji naszych podopiecznych z bliskimi – co roku organizujemy piknik rodzinny, na który mieszkańcy zapraszają swoich krewnych.

Dobrą tradycją malczyckiego domu są także festiwale piosenki osób niepełnosprawnych, w których biorą udział także inne zaprzyjaźnione placówki. Z okazji 10-lecia malczyckiego domu w pobliskim kościele parafialnym została odprawiona uroczysta Msza św., podczas której dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ks. Janusz Jastrzębski, przypomniał, że Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem i kiedyś usłyszymy, że wszystko, co uczyniliśmy „jednemu z tych braci najmniejszych”, uczyniliśmy Jemu. Po Eucharystii goście wzięli udział w poczęstunku i Festiwalu Talentów. Przed sceną w ogrodzie pojawił się wielki tort ufundowany przez wójta gminy Malczyce, Ryszarda Skułę. Podziwiać można było także wystawę prac origami – w malczyckiej placówce nie brakuje prawdziwych pasjonatów papierowej sztuki.

Dom Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej im. ks. Jana Schneidera został wybudowany w Malczycach staraniem bp. Edwarda Janiaka. Patronuje mu założyciel Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, które kiedyś miały tu swoją placówkę.

Dom Opieki Caritas w Malczycach ma 10 lat   Występ artystyczny artystów-seniorów Agata Combik /GN Dom Opieki Caritas w Malczycach ma 10 lat   Prace seniorów Agata Combik /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama