Nowy numer 33/2018 Archiwum

69 lat temu

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu modlili się powstańcy, harcerze, członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK.

O rocznicy powstania pamiętają co roku harcerze   O rocznicy powstania pamiętają co roku harcerze Agata Combik /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

Na wstępie historię powstania przywołała pokrótce Zofia Dillenius – jego uczestniczka, dawna powstańcza łączniczka. Tłumaczyła sens godziny „W” i wspominała między innymi Msze św. odprawiane podczas walk w piwnicy przez ks. Jana Zieję. – Prawda o powstaniu nie podlega ocenie, ale docenieniu – mówił ks. Henryk Szarejko, podkreślając, że nigdy za dużo mówienia, przypominania prawdy o powstaniu, także w kręgach rodzinnych. – Musimy trwać w „wielkiej pamięci” o tym wyjątkowym, ważnym, skutecznym – choć z punktu widzenia militarnego na krótką metę przegranym – zrywie niepodległościowym – stwierdził. Zauważył, że nie był on owocem odgórnych rozkazów, lecz czynem zwykłych ludzi, którzy mieli już dość terroru, marzyli o wolności i pełni byli „wielkiej bojowej niecierpliwości”.

Eucharystię zakończył Apel Poległych prowadzony przez harcerską młodzież.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma