Nowy numer 33/2018 Archiwum

Świętość możliwa we Wrocławiu

Pielgrzymi dotarli do Częstochowy. Niektórzy już dziś wybrali się na Jasną Górę, by uczestniczyć w modlitwie apelowej.

Ostatni duży etap pielgrzymki wreszcie przyniósł więcej oddechu. Temperatura znacznie spadła, a słońce przestało palić. Dzięki temu Msza św. na tzw. Górce Przeprośnej mogła się odbyć bez przeszkód. Organizatorzy rozważali możliwość przeniesienia jej w inne miejsce, gdyby upały nie ustąpiły. Było to związane z otwartą przestrzenią wokół ołtarza i w związku z tym z zagrożeniem dla zdrowia pątników. Ostatecznie zmiany nie były potrzebne.

Patronem dnia była dziś wrocławianka, św. Teresa Benedykta od Krzyża, czyli Edyta Stein. - Nawet we Wrocławiu możliwa jest świętość - mówił ks. Stanisław Orzechowski. Główny przewodnik zwrócił uwagę, że jej nawrócenie poprzedził okres ateizmu. - Jej niewiara załamała się wobec świadectwa o Chrystusie zmartwychwstałym - tłumaczył. Ostatecznie, o prawdziwości tego stwierdzenia przekonały ją pisma św. Teresy od Dzieciątka Jezus. "Orzech" cytował również dzisiejszą patronkę: "Bóg jest prawdą. Kto szuka prawdy, ten szuka Boga, nawet tego nie wiedząc". - Tą myślą wyprzedziła postanowienia Soboru Watykańskiego II - zauważył ks. S. Orzechowski.

Na zakończenie Eucharystii była okazja do podziękowań za wspólne pielgrzymowanie, zwłaszcza dla służb dbających o bezpieczeństwo i zaopatrzenie.

Pątnicy już dziś dotarli do Częstochowy. Namioty rozbili tradycyjnie na Zaciszu, skąd do Jasnej Góry pozostało tylko kilka kilometrów. Wieczorne apele w grupach miały charakter podziękowań. Wielu pielgrzymów udało się również na Apel Jasnogórski do Kaplicy Matki Bożej.

Jutrzejszy dzień to "wisienka na torcie". Z Zacisza grupy wyruszą ok. godz. 7 i już ok. 9 dotrą na wały jasnogórskie, a potem przed oblicze Czarnej Madonny. Następnie o godz. 11 zaplanowana jest Msza św. pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego.

Warto skorzystać z możliwości obejrzenia tych wydarzeń na żywo w TV Rodzina. Początek transmisji o godz. 9 (prezentacja grup na wałach jasnogórskich), natomiast o godz. 11 rozpocznie się transmisja Mszy św. Aby przełączyć się na stronę telewizji należy kliknąć TUTAJ. Warto obejrzeć na niej również archiwalne materiały z XXXIII Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma